1. Найголовніше – безпека
На вас лежить відповідальність за безпеку та повну конфіденційність героїв на окупованих територіях. Найчастіше вони не усвідомлюють можливих наслідків, не можуть оцінити рівень небезпеки та не досить обізнані про ситуацію. Навіть якщо їм вдасться виїхати, то в них можуть залишитися родичі чи знайомі, які можуть наражатися на небезпеку. Зауважте, що герої не мають бути впізнані у ваших матеріалах, що будуть опубліковані в медіа, адже це так само наражатиме їх на небезпеку. Завжди намагайтесь оцінити наслідки свого матеріалу після його оприлюднення та як він може вплинути на людей, що там проживають, і на героїв матеріалу.
2. Способи комунікації
Подумайте, як комунікуватимете з героєм / героїнею від того моменту, як ви про них дізналися та отримали контакт він інших людей, до безпосереднього спілкування та виходу матеріалу в медіа. Спілкування повинне бути максимально безпечне та захищене. Порадьте людині безпечні месенджери та платформи для спілкування. Одразу після коментаря чи інтервʼю попросіть героїв видалити інформацію, ваш номер телефону, чат тощо. Навіть якщо спілкування з вами наразі не загрожує нічим, то це може зашкодити надалі. Наприклад, ваше листування можуть знайти під час банальної перевірки. Ви також не зберігайте листування, адже в разі, якщо потрапите в небезпеку або ваші месенджери / акаунти будуть зламані, інформація може нашкодити героям.
3. Психологічна безпека
Окупація зазвичай – це травма та трагедія для людей. Зʼявляється багато невідомих факторів, які змушують людей бути в постійному страху та невизначеності. Тому важливо дотримуватися правил інтервʼювання для людей, які пережили травматичні події. Про них можна почитати тут.
4. Перевірте все, що можна перевірити
Інформації з окупованих територій дуже мало з обʼєктивних причин. Найчастіше журналісти не можуть туди потрапити через небезпеку для життя. Докладайте максимум зусиль, щоб перевірити з інших джерел ту інформацію, яку ви отримуєте. Попросіть у героїв додаткову інформацію (фото, скріни тощо), якщо це не наражатиме їх на зайву небезпеку. Перевіряйте навіть ті факти, які здаються вам беззаперечними та однозначними.
5. Не стигматизуйте
Уникайте протиставлення людей, що залишилися на окупованих територіях, і тих, хто виїхав, оскільки це породжує дискримінаційне та упереджене ставлення в суспільстві. Не потрібно використовувати емоційно забарвлену лексику чи відповідні фото замість надання коректної інформації. Громадяни України залишилися на окупованих територіях з різних причин: через особисті трагедії, родичів, які там залишаються, страх піти в невідомість, фінансовий стан, сподівання на швидке завершення війни, страх засудження тощо і щоб побачити перемогу на власні очі.