Субота, 9 Грудня
Головна На часі Як висвітлювати спалахи хвороб та робити матеріал про вакцини

Як висвітлювати спалахи хвороб та робити матеріал про вакцини

2892

Рекомендації експертів ІМІ щодо того, як варто висвітлювати спалахи хвороб:

1. Завжди перевіряйте інформацію про спалахи хвороб в офіційних джерел. Зателефонуйте в МОЗ чи інші офіційні структури, що можуть аргументовано підтвердити чи спростувати інформацію про хворобу.

2. Не використовуйте узагальнень на кшталт “як вважають лікарі”, а точно ідентифікуйте, кому належить та чи інша думка.

3. Беріть коментарі лише в лікарів тих спеціальностей, які безпосередньо працюють із цим захворюванням.

4. Чітко вказуйте, чи є підтверджений випадок захворювання, чи лише підозра на цю хворобу.

5. Вказуйте в матеріалі шляхи передання збудника і розповідайте про заходи профілактики (про це варто поцікавитись у МОЗ та відповідних експертів). 

6. Не використовуйте емоційно забарвлених епітетів у матеріалах про захворювання. Наприклад, “невиліковний”, “смертельний”.

7. Будьте максимально точними й не використовуйте узагальнень. 

8. Можна вказати країну, з якої походить інфекція, проте не варто щоразу наголошувати, що саме громадяни цієї країни є джерелом захворювання. Здебільшого хвороби інтернаціональні.

9. Не використовуйте зображень реальних людей у новинах про спалахи хвороб. 

10. Не варто публікувати поради щодо лікування хвороб, оскільки це стимулює людей до самолікування, що може бути небезпечним. Краще рекомендувати звертатися до лікарів.

Як робити матеріал про вакцини

1. Перед тим як повідомляти інформацію щодо вакцин чи вакцинації, переконайтеся в її достовірності. Простежте першоджерело інформації та перевірте його надійність. 

2. Якщо це дослідження, переконайтеся, що його проводила авторитетна установа, а результати подано коректно. Ви маєте чітко вказати, яка саме наукова установа провела відповідні дослідження та коли.

3. Вакцинація є вузькоспеціалізованою темою, в якій зазвичай журналіст не є експертом. Тому задля уникнення неточностей у термінології варто проконсультуватися з експертом. Так само варто показати експерту переклад матеріалу, що містить специфічну термінологію.

4. Подавайте матеріал зрозумілою для людей мовою. Уникайте наукових жаргонізмів та не перевантажуйте тексту незрозумілою термінологією. Всі нові специфічні наукові терміни потрібно розшифрувати й пояснити. 

5. У темі про вакцини особливо важливо, щоб заголовок тексту відповідав його суті. Не допускайте спотворень у заголовку. Спрощення або некоректне узагальнення в назві може викривити й навіть нівелювати суть новини.

6. В інформаційних повідомленнях емоційна лексика припустима лише в цитатах. Якщо сенс матеріалу без емоційної цитати лишається незмінним, варто таку цитату прибрати. 

7. Уникайте зображень та відео із засмученими або стривоженими людьми, дітьми, що плачуть під час щеплення.  

8. Дуже обережно потрібно працювати з темою “смерті через вакцинацію”. Якщо ви проводитимете такі паралелі, виноситимете це в заголовки, не маючи досить підтверджень, це буде маніпуляцією. 

9. Простежте, щоб у матеріалі, що стосується вакцин та вакцинації, було чітко зазначено вид вакцини та як вона діє (жива, РНК, білок тощо), на якій стадії випробування перебуває, чи рекомендована ВООЗ, чи зареєстрована, а також її ефективність у відсотках.

10. Не акцентуйте на ефективності препарату в боротьбі з хворобою, якщо клінічні дослідження досі тривають (або їх узагалі ще не проведено. Ефективність лікування вибірки у 20 осіб не є показовою).

11. Додавайте до своїх матеріалів статистичні дані, це суттєво доповнить матеріал. Зверніть увагу на цифри та великі дані. Вони можуть бути новою темою для  матеріалів.

12. Стежте за соцопитуваннями. Цифри дадуть розуміння настроїв населення та того, що непокоїть людей щодо вакцини. Для вас такі цифри можуть дати ідеї для матеріалів. Наприклад, покажуть пробіли в проінформованості населення щодо вакцин.

13. На що ще варто звернути увагу:

  • на різницю між виробниками вакцини;
  • на різницю між ефективністю; 
  • на терміни й умови зберігання вакцини. 

14. Стежте за тим, що і як пишуть іноземні журналісти про вакцинацію. Часто в них можуть бути найновіші дані щодо досліджень і результатів вакцинації.

15. Навчайтеся: долучайтеся до проходження курсів від іноземних лекторів для кращого розуміння теми.

16. У написанні матеріалів про вакцини та вакцинацію використовуйте конструктивний підхід. Можна підготувати матеріали для читачів з відповідями, які найбільше хвилюють людей, що збираються робити щеплення: коли можна повернутися до нормального життя після щеплення? яких методів та засобів індивідуального захисту (маска, рукавички, антисептик, соціальна дистанція) необхідно дотримуватися після вакцинації? чи боляче робити щеплення, а також які наслідки можна очікувати? чи змінить щеплення ДНК / гени людей?

17. Не робіть вакцин панацеєю. Наголошуйте, що дистанція, маски, гігієна лишаються першочерговими й після щеплення.

ІМІ

Наживо

Ефір

  • 10:45 Вулиця
  • 11:00 Телемагазин
  • 11:15 Світлиця Надії
  • 11:45 Корисно знати
  • 12:15 Телемагазин

Персони

"Сміливі завжди мають щастя" Іван Багряний
Ольга Бабенĸо