Порушення доступу журналістів до публічної інформації є одним з найпоширеніших порушень прав журналістів. Однак чинне законодавство України передбачає певні засоби правового реагування на таке порушення.
Ненадання інформації за запитом є адміністративним правопорушенням, передбаченим статтею 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до законодавства, складати протоколи про таке адміністративне правопорушення мають право уповноважені особи секретаріату уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представники уповноваженого.
Для повідомлення про таке правопорушення особа має подати заяву або звернення до секретаріату уповноваженого з прав людини. На сайті уповноваженого можна дізнатися контактну інформацію.
У заяві має бути зазначено:
1. Прізвище, ім’я та по батькові.
2. Місце проживання заявника.
3. Суть порушеного питання:
- найменування органу державної влади, місцевого самоврядування чи посадової особи, які порушили права;
- у чому полягає порушення прав;
- яких заходів ужито для поновлення прав; до яких органів чи посадових осіб зверталися (долучити копії їхніх відповідей та інші документи, необхідні для розгляду звернення);
- чи зверталися по захист порушених прав до суду.
4. Суть прохання, звернення.
5. Дату та власноручний підпис.
Звертаємо увагу, що вимога підпису поширюється також на випадки надсилання листа електронною поштою, тому бажано не тільки написати електронного листа, а також долучити до нього відскановану копію заяви з власноручним підписом, щоб унеможливити відмову розглядати вашу заяву.
Тут можна ознайомитись із заявою щодо ненадання інформації за запитом про використання грошей місцевих бюджетів. Проте звертаємо увагу, що цю заяву створено щодо конкретної ситуації. В інших ситуаціях може бути потрібний інший текст.