Автор: Ірина Кашина, Відкритий університет Майдану
Після публікації статті Замкнене коло корумпованої держави на Спільнокошті та отриманих до неї коментарів, у нашої команди склалось враження, що українське суспільство пристосувалось до корупції, а тому, переважно, вважає, що побороти її неможливо. При цьому більшість лишається пасивною та не починає чинити опір корупційним діям.
Пропонуємо подивитись на нашу модель замкненого кола корумпованої держави трохи інакше.
Насправді, як видно з головної картинки, корупція — це тільки «верхівка айсберга» — так іноді говорять, коли мають на увазі поверхневе, неглибоке сприйняття ситуації або проблеми. І дійсно, над водою зазвичай знаходиться 10% всієї крижаної маси, а 90% — сховано під водою. Саме в цьому полягає головна небезпека.
На нашу думку, можна виділити 2 головні причини пасивності українців:
- По перше, неочевидним є той факт, що саме несвідомість громадян впливає на рівень корупції в державі. Це треба вміти та хотіти побачити. На жаль, ми звикли звинувачувати кого завгодно, але не себе.
- По друге, для більшості українців не зрозуміло, що конкретно робити і де саме брати інформацію, якщо бажання діяти є.
Не знаємо, чи можна у повній мірі вплинути на першу причину, але ми впевнені, що є громадяни, які хочуть змін і готові перейти до дій. Їм просто потрібно надати доступ до необхідної інформації та допомогти знайти свою нішу, в якій вони готові працювати. Далі ми звертаємось до тих, хто згоден з тим, що головна причина корупції — це пасивність кожного окремого громадянина України, а не абстрактне явище, яке подолати неможливо.
Трохи статистики
У світовому Індексі сприйняття корупції (СРІ) за 2016 рік Україна отримала 29 балів зі 100 можливих. Серед країн Європи та Азії менше мають лише 4 країні. У всесвітньому рейтингу СРІ Україна цього року посідає 131 місце зі 176 країн. Цю сходинку із показником 29 балів разом з нами розділили Казахстан, Росія, Непал та Іран.
Для довідки: Індекс сприйняття корупції базується на незалежних опитуваннях, у яких беруть участь міжнародні фінансові та правозахисні експерти, у тому числі Світового банку, Freedom House, World Economic Forum тощо. Індекс є оцінкою від 0 (дуже високий рівень корупції) до 100 (украй низький рівень корупції).
Статистика свідчить про те, що ми роками тупцюємо на місці, сподіваючись на зміни, які самі собою не відбуваються. Але згідно з моделлю «замкненого кола корумпованої держави» логічно припустити, що темпи падіння рівня корупції в державі напряму залежать від темпів зростання рівня свідомості її громадян.
А що можемо зробити ми?
Дистанційна платформа громадянської освіти ВУМ online надає конкретні можливості боротьби з корупцією. Ми радимо:
- Долучитись до комплексної програми «Школа свідомого громадянина», яка включає в себе базові курси громадянської освіти. Зокрема, приділити увагу курсу «Конституція України: абетка громадянина», який, на нашу думку, є «must have» для кожного українця. Будь-яка боротьба неможлива, якщо громадянин не знає свої права та обов’язки.
- Долучитись до курсів «Боротьба з корупцією в державних закупівлях», «Відкриті електронні реєстри», «Громадськість та влада: дієві механізми впливу» — це реальні інструменти запобігання та боротьби з корупцією, які вже працюють.
- Пройти курс «Громадський контроль». Цей курс дає необхідні знання щодо нагляду за місцевою владою та впливу на неї.
- Пройти курс «Креативний активізм», який призначений для тих, хто хоче поглибити свої знання та покращити вміння організації публічних заходів.
А також: допомагайте іншим дізнатись про такі інструменти — поширюйте інформацію про можливості отримання громадянської освіти серед своїх друзів та знайомих. Це потрібно для того, щоб українське суспільство якомога швидше вирвалось із замкненого кола корумпованої держави.
Місія нашої платформи — революція в головах, а не майданах і майданчиках. Отримуючи інформацію, знання та поради від практиків, ви матимете можливість розпочати свою громадську діяльність або ще більш успішно продовжити її.
Якщо вам близькі наші ідеї — підтримайте наш проект на Спільнокошті або розкажіть іншим про ВУМ online. Поширюючи інформацію, ви теж допомагаєте впроваджувати зміни в країні. Усі курси на ВУМ online знаходяться у вільному доступі та відкриті для кожного.
Саме сьогодні у цей складний для країни час, громадянська освіта — це наша головна зброя, яка не завдає шкоди, але точно йде на користь суспільству України.
З повагою,
Команда ВУМ online