Середа, 7 Червня
Головна Медіапростір Основні наслідки великої війни для журналістів: проблеми з доступом до інформації та зростання навантаження – опитування

Основні наслідки великої війни для журналістів: проблеми з доступом до інформації та зростання навантаження – опитування

34

Основними професійними наслідками повномасштабної війни для журналістів стали складність у доступі до інформації (про це згадали 50% опитаних журналістів), зростання навантаження (48,7% опитаних) та звуження вибору тем (35,5%)*.

Такими є результати анонімного кількісного онлайн-опитування журналістів методом анкетування, проведеного Інститутом масової інформації 12–26 грудня 2022 року.**

Серед інших наслідків впливу великої війни на роботу журналісти згадали такі (сума відповідей не дорівнює 100%, оскільки учасники опитування могли обрати кілька з них):

 • 30,3% – зростання небезпек під час журналістської роботи;
 • 25% – скорочення колективу внаслідок війни (пішли до ЗСУ / ТРО, виїхали);
 • 19,7% – закриття або скорочення медіа;
 • 19,3% – віддалена робота, переїзд медіа до іншого регіону;
 • 15,8% – призупинення роботи без збереження зарплатні;
 • 15,4% – падіння впливу традиційних медіа;
 • 10,4% – звільнення;
 • 7,9% – втрата техніки, руйнування редакції.Зростання навантаження та складнощі в роботі, про які зазначають опитані, також повʼязані з відімкненнями електроенергії та зв’язку. Це значно ускладнює роботу та побут. Водночас журналісти вже встигли адаптуватися: всі 100% опитаних зазначили, що вживають тих чи інших кроків для продовження роботи. Зокрема, 48,7% журналістів, які взяли участь в опитуванні, вказали, що змінюють графік роботи та працюють, коли є світло. Ще 26,8% респондентів їздять працювати до офісу, де є світло, а ще 20,1% працюють з інших приміщень, торговельних центрів та кафе, які забезпечені електроенергією.

Найпоширенішим устаткуванням серед журналістів виявилися павербанки: їх мають і використовують 69,3% опитаних. Лише 8,8% респондентів мають портативні  зарядні станції типу “Екофло”, і лише 6,6% мають генератори. Старлінк удома чи в офісі є тільки в 5,7% опитаних журналістів*.

Виявляється, під час відімкнення зв’язку журналісти більше користуються мобільним інтернетом (про це зазначили 60,1% опитаних), оскільки інтернет на оптоволокні є лише у 12,3% респондентів *.

На момент дослідження (грудень 2022-го) 82,9% опитаних ІМІ українських журналістів перебували вдома. Станом на серпень 2022 року цей показник становив  86%, а в травні цього ж  року – 73%. Майже всі респонденти, які вказали, що переїхали до іншого регіону України чи за кордон, виявилися мешканцями східних та південних областей України (Херсонська, Запорізька, Харківська, Миколаївська, Одеська, Луганська та Донецька області).

*Сума відповідей не дорівнює 100%, адже респонденти могли обрати кілька з них.

**Дослідження проводилося методом кількісного анонімного онлайн-опитування за простою випадковою вибіркою серед потенційних респондентів – журналістів і редакторів. Усього отримано 229 відповідей від медійників з усіх регіонів України. З них 64,9% жінок, 35,1% чоловіків. Максимальна похибка становить 5%. Дослідження проводилося протягом 12–26 грудня 2022 року.

 

ІМІ

Наживо

Ефір

 • 18:10 Спецефір. Дайджест
 • 18:45 Вісті
 • 19:15 Про головне в деталях
 • 20:00 Музика на «Галичині»
 • 20:10 Корисно знати

Персони

"Або ви керуєте вашим днем, або день управляє вами"
Петро Солтис