Субота, 22 Червня
Головна Медіапростір Медіаексперт для журналістів: як писати якісні живі тексти, цінні для аудиторії

Медіаексперт для журналістів: як писати якісні живі тексти, цінні для аудиторії

208

В Івано-Франківську 25–26 лютого відбувся Форум журналістики рішень, організований медіагрупою “Накипіло” за підтримки DW Akademie.

Одним із експертів був Отар Довженко, медіатренер і співзасновник проєкту longdog media, який розповів, як писати живі тексти, як створити матеріал, який може привернути до себе увагу аудиторії, але водночас не хайпувати.

Представниця ІМІ в Харківській області Олена Лептуга разом з журналісткою “Накіпило” Марією Санатарчук зібрали поради. Пропонуємо вашій увазі короткий виклад майстер-класу.

Що таке якісні живі тексти

Матеріал може бути максимально інформативний і оперативний, відповідати всім журналістським стандартам і кодексу етики, проте це не забезпечує йому успіху. Так, він буде якісний, але не факт, що запам’ятається, адже, найімовірніше, просто загубиться в інформаційному потоці. 

Зараз, коли кількість українськомовного контенту невпинно зростає, людям точно є що почитати, подивитися й послухати. Журналістський матеріал має бути особливий, щоб зацікавити користувачів мережі. Отже, якісний живий текст – це той, що надихає людей, допомагає їм і змінює їхнє життя на краще.

Як зробити матеріал живим і цінним для аудиторії?

Насамперед потрібно згадати, для кого ми працюємо

Часто медійники можуть робити якісні матеріали на ніби цікаві теми, проте орієнтуватися не на свою аудиторію, а на тих, хто за цей контент платить. Журналісти працюють для людей, отже теми й формати вони мають добирати також для них. 

У вашого матеріалу буде набагато більше шансів привернути увагу, якщо він відповідатиме на запит аудиторії, робитиме внесок у суспільну дискусію. Щоб зрозуміти, що насправді викликає інтерес у вашого читача / глядача / слухача, моніторте місцеві чати, адже офіційна інформація від органів самоврядування часто відрізняється від того, що насправді цікавить людей. Також ідеї можна брати із соцмереж, проте тоді варто стежити, щоб ваша стрічка не була герметичною. Інший варіант для теми – питання й проблеми, які цікавлять особисто вас, адже журналісти як люди перебувають до своєї аудиторії значно ближче, ніж владні структури.

Матеріали для людей треба писати простою мовою, але проста не значить примітивна.

Ваш текст не має містити канцеляризмів й заплутаних зворотів: він повинен бути максимально логічний й зрозумілий. Писати треба по ділу, уникаючи зайвих слів, повторів, і наводити мінімум специфічних слів або ж пояснювати їх. Загалом просто не пишіть так, як не сформулювали б самі.

Окрім актуальності й важливості текст має бути оригінальним.

Викликати “вау-ефект” – завдання-максимум для якісного живого тексту. Ви можете вразити аудиторію несподіваною темою, розвинувши буденні інфоприводи, або новим форматом. Зробити матеріал цікавим також може допомогти вдало дібраний герой, адже теми краще сприймаються через історії людей. Окрім цього, варто пам’ятати, що аудиторія часом потребує не тільки суспільно важливого контенту, а й розважального.

Якісний живий матеріал має допомагати людині, змінювати її життя.

Журналісти можуть допомогти аудиторії пізнати щось нове, розв'язати буденні проблеми або ж знайти відповіді на важливі питання. Коли медійникам не вдається самостійно розібратися в темі, зарадити некомпетентним порадам може експертиза. Водночас варто пам’ятати, що статус, вчене звання та інші регалії не є показниками професійності експерта, а використання експертної думки лише як наповнення не покращить, а навпаки, зіпсує ваш матеріал.

Збагатити текст може наявність перспективи. Зуміти накреслити подальші шляхи розвитку подій досить цінно, але варто пам’ятати, що прогнози обов’язково мають ґрунтуватися на фактах.

Корисні тексти – здебільшого якісні тексти, проте вони можуть не спрацьовувати одразу. Отже, не зайвим буде зробити такий матеріал “вічнозеленим”.

Візуальна складова важлива.

Гарне оформлення може стати запорукою успіху тексту. Якщо редакція має змогу приділити час візуалу, це варто зробити. Також треба звернути увагу на просування матеріалу. Можливість соціального поширення значуща, проте вона не визначається кількістю репостів у соцмережах – особистісне поширення змісту матеріалу є стійкішим і ціннішим для медіа.

Як знайти ресурс на створення якісного живого тексту?

Пошук цікавих тем і нових форматів – творче завдання редакції. Брейншторми на планірках разом з колегами допоможуть знайти оригінальні варіанти розвитку інфоприводів. Водночас важливим є те, як у колективі втілюють цікаві задуми, – ініціатива не має каратися виконанням.

Якісні цікаві тексти потребують більше часу. Отже, щоб мати ресурс створювати такі матеріали, перевага має віддаватися якості, а не кількості.

Загалом варто пам’ятати, що ми не можемо вимагати від себе лише якісних живих текстів, проте можемо прагнути, щоб їх було якомога більше.

Записали представниця ІМІ в Харківській області Олена Лептуга та журналістка медіагрупи “Накипіло” Марія Санатарчук.

 

ІМІ

Фото – Ігор Лептуга / Накипіло

Наживо

Персони

З людьми треба говорити!
Дмитро Ярема