Одна з головних місій медіа – це своєчасно та достовірно повідомляти суспільству важливу інформацію. Насамперед це стосується будь-якої інформації, від якої залежить фізична безпека громадян. Особливої актуальності це набуває в моменти можливих військових дій.
Проте в такі моменти важливо пам'ятати про правила конструктивної журналістики, щоб ці новини не сіяли більшої паніки в суспільстві. Повідомляючи про можливу небезпеку, варто пам'ятати, що необхідно також зазначати й правила поводження в кризових ситуаціях.
Під час значної соціальної напруги за великої кількості різноманітних джерел інформації, що містять масу негативу, як-от соцмережі, вкрай важливо, щоб ЗМІ пригадали про свою соціальну відповідальність. Саме на журналістів значною мірою покладається місія гасити панічні настрої в суспільстві, інформувати аудиторію та надавати відповіді на запитання. Адже поінформований – отже озброєний.
Медіа мають бути флагманом якісної та конструктивної інформації, до якої звертатиметься суспільство в найкритичніші моменти для ухвалення важливих, а іноді й життєво важливих рішень.
Тому ІМІ вирішив нагадати, як писати конструктивно.
Метою конструктивної журналістики є створення матеріалів, які надають аудиторії всебічний огляд фактів та зосереджуються на розв'язанні проблем, а не лише на їхній констатації.
1. Під час написання конструктивного матеріалу журналісти мають дати відповіді на три ключових запитання:
у чому полягає проблема?
де шукати її розв'язання і в чому воно може полягати?
чого можна з цього всього навчитися?
2. Розповідайте про проблеми, фокусуючись на силі, стійкості та рішеннях на тлі труднощів.
3. Орієнтуйтеся на ефективність, а не лише на добрі наміри. Показуйте конкретні докази досягнутих результатів, а не слова та обіцянки.
4. Залишайтеся критично налаштованими й орієнтованими на факти. Ваша мета – показати шлях, яким може скористатись аудиторія.
5. Дотримуйтеся професійних журналістських стандартів. Конструктивні матеріали мають бути:
збалансовані – показувати всі точки зору в співмірних пропорціях;
достовірні – містити посилання на надійні та незаангажовані джерела інформації;
точні – мати коректні й перевірені дані;
повні – подавати всебічну та обґрунтовану інформацію, подану зрозумілою аудиторії мовою.
6. Уникайте надмірної емоційності в матеріалах та вживання емоційно забарвлених епітетів.
7. Завершіть матеріал висновком, що показує шляхи розв'язання проблеми.
8. Показуйте події в усій різноманітності: так, як це й відбувається в житті. Позитив і негатив співіснують, але приклади успіху в подоланні проблем і криз мотивують людей.
9. Перед тим як ставити новини про кримінал, негатив, зважте суспільну значущість цієї інформації. Проаналізуйте, чи не зашкодить ваша публікація аудиторії.
10. Пам'ятайте, що ваша публікація може допомогти аудиторії, надавши читачам необхідну інформацію для конструктивного реагування.