Вівторок, 19 Січня
Головна На часі РОБОТА ЖУРНАЛІСТІВ ПІД ЧАС ЛОКДАУНУ НЕ ОБМЕЖУЄТЬСЯ – ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

РОБОТА ЖУРНАЛІСТІВ ПІД ЧАС ЛОКДАУНУ НЕ ОБМЕЖУЄТЬСЯ – ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

375

Постанова Кабінету Міністрів України “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 9 грудня 2020 року вводить в Україні з 8 до 25 січня так званий локдаун – суттєві обмеження, зокрема пов'язані з господарською діяльністю. Медіаспільнота обґрунтовано побоюється, що ці обмеження вплинуть, зокрема, на свободу слова, інформаційну діяльність і реалізацію прав журналістів. Так, у редакції зазначеної постанови підпунктом 4 пункту 3 була заборонена, окрім іншого, реалізація друкованих засобів масової інформації в роздріб. І хоча 5 січня Кабмін на своєму позачерговому засіданні змінив цю норму, загалом обмеження і строки дії цих обмежень є незмінними. Пам'ятаючи досвід локдауну навесні 2020 року та подальші випадки перешкоджання законній професійній діяльності журналістів під прикриттям карантину, медіаспільнота з пересторогою ставиться до чергового посилення обмежень.

Однак треба зазначити, що ані загальний карантин, який запроваджується цією постановою з 19 грудня 2020 до 28 лютого 2021 року, ані посилений карантин, який вводиться з 00:00 8 січня до 00:00 25 січня 2021 року, не містять обмежень діяльності журналістів. 

Зокрема, в тексті постанови не передбачено:

– обмежень на відвідування приміщень органів державної влади, органів місцевого самоврядування та відкритих заходів, що проводяться цими органами;

– обмежень відвідування приміщень суду, відкритих судових засідань;

– обмежень пересування журналістів, зокрема за допомогою громадського транспорту;

– обмежень розповсюдження інформації, у тому числі друкованих засобів масової інформації.

Основні правила, які мають виконувати, зокрема, журналісти під час своєї діяльності, залишаються незмінними. Так, постанова забороняє громадянам, у тому числі журналістам:

1) перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно;

2) перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення по захист в Україні.

Будь-який недопуск журналістів на засідання міської ради або комісій міської ради, а також у залу судового засідання під приводом карантину за умови наявності засобів індивідуального захисту і посвідчення буде перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів, що має ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 171 Кримінального кодексу України. 

ІМІ

Наживо

Персони

"Життя прекрасне, стався до людей так, як хочеш, щоб ставились до тебе й пам'ятай, що від посмішки світлішає найпохмуріший день"
Галина Філіпова