Субота, 13 Квітня
Головна На часі Протягом 2023 року ІМІ зафіксував в Україні 150 порушень свободи слова. Майже половину з них вчинила Росія

Протягом 2023 року ІМІ зафіксував в Україні 150 порушень свободи слова. Майже половину з них вчинила Росія

654

Впродовж 2023 року Інститут масової інформації зафіксував в Україні 150 порушень свободи слова. 67 з них скоїла Росія внаслідок свого повномасштабного вторгнення в Україну. Про це йдеться у річних підсумках моніторингового дослідження ІМІ «Барометр свободи слова».

Серед російських злочинів на українській території у минулому році значаться вбивства журналістів, їхні викрадення, обстріли та поранення журналістів, погрози, пошкодження редакцій медіа, кіберзлочини, вимкнення українського мовлення, юридичний тиск, блокування інтернет-доступу. Окрім того, українські медіа продовжують закриватися внаслідок фінансової кризи, спричиненої повномасштабною російською агресією.

За даними ІМІ, у 2023 році росіяни вбили на території України 27 медійників. З них двоє загинуло під час виконання журналістської діяльності. Йдеться про українського фіксера італійського видання La Repubblica Богдана Бітіка, який внаслідок російської атаки загинув у квітні 2023 року в Херсоні, і французького журналіста агенції AFP Армана Солдіна, вбитого росіянами у травні того ж року біля Бахмута. 

 

Інфографіка ІМІ

Решта 25 медійників загинули як учасники бойових дій. Один з них — системний адміністратор онлайн-видання «Детектора медіа» Владислав Дзіковський, який вважався зниклим безвісти з грудня 2022 року, але про його загибель стало відомо у квітні 2023-го. 

Загалом з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України окупанти вбили 70 журналістів, десятьох з них — під час виконання професійної журналістської діяльності. 

За даними ІМІ, щонайменше 12 знімальних груп та окремих журналістів потрапили під обстріли росіян. Окрім того, торік російські обстріли зруйнували або пошкодили вісім редакцій медіа. Публічно відомо про чотирьох викрадених росіянами у 2023 році журналістів. Злочини проти медіа та журналістів, вчинені Росією, експерти зафіксували у 12 регіонах України. Це як прифронтові регіони, так і тилові.

Крім того, у 2023 році ІМІ зафіксував 83 випадки порушення свободи слова, за які відповідальна українська сторона. Ця кількість є трохи меншою, ніж у 2022 році (97 випадків). Для порівняння: 2021 року ІМІ загалом зафіксував 197 порушень свободи слова, 2020 року – 229 випадків.

Основними категоріями порушень, відповідальність за які лежить на українських громадянах, у 2023 році стали:

  • перешкоджання законній журналістській діяльності – 29 випадків (у 2022 році – 32 випадки); 
  • обмеження доступу до публічної інформації – 20 випадків (у 2022 році – 21) та;
  • кіберзлочини і погрози – по 11 випадків. 


ІМІ також наголошує на тому, що доступ медійників для висвітлення бойових дій та звільнених територій є вкрай важливим для інформування громадян України та документування історичних подій. Також це необхідно для підтримання уваги до України в аудиторії країн, від допомоги яких наша держава є дуже залежною у військовому аспекті. 

«Протягом 2023 року ми регулярно чули від журналістів про вибіркове ставлення під час допуску до роботи в зонах бойових дій чи заборону працювати під приводом “безпеки журналістів”. ІМІ очікує, що найближчим часом відбудуться анонсовані президентом Володимиром Зеленським зміни й доступ журналістів на фронт покращиться», — кажуть в організації. 

Загалом найчастіше 2023 року право журналістів на професію порушували приватні особи, правоохоронці, органи місцевого самоврядування, судова влада, а також  представники російської церкви тощо.

Раніше повідомлялось, що у 2022 році в Україні було зафіксовано 567 порушень свободи слова. З них понад 80% (470 злочинів) вчинила Росія внаслідок свого повномасштабного вторгнення в Україну. Торік серед російських злочинів на українській території значились вбивства, викрадення, обстріли та поранення журналістів, погрози, пошкодження редакцій медіа, кіберзлочини, вимкнення українського мовлення, юридичний тиск, блокування інтернет-доступу. Також унаслідок фінансової  кризи, спричиненої повномасштабною війною, українські медіа продовжують закриватися.

 

ІМІ

Наживо

Ефір

  • 14:00 Д/ф «Столиця соляного краю»
  • 15:00 Телемагазин
  • 15:15 Вулиця
  • 15:30 Веселий нотний стан
  • 16:00 Час-Time

Персони

"Найскладніше в житті — зрозуміти, який міст слід перейти, а який — спалити"
Денис Лужний