Пятниця, 9 Травня
Головна На часі У ЄС набули чинності правила для захисту медіа в цифровому середовищі

У ЄС набули чинності правила для захисту медіа в цифровому середовищі

70

З 8 травня набули чинності нові статті Європейського акта про свободу медіа (European Media Freedom Act, EMFA), що забезпечують посилений захист незалежних медіа в цифровому середовищі та розширюють повноваження новоствореної Європейської ради з медіапослуг (European Board for Media Services).

Про це повідомляється на сайті Центру демократії та верховенства права (CEDEM).

Як зазначають у CEDEM, Європейська рада з медіапослуг почала свою діяльність 10 лютого 2025 року. Вона сприятиме єдиному підходу до медіарегулювання в ЄС, координуватиме дії національних регуляторів, реагуватиме на порушення з боку платформ та допомагатиме в оцінюванні зовнішнього медіавпливу. Це перший в історії ЄС орган для нагляду за дотриманням медіаправил у цифровому просторі.

У CEDEM звертають увагу на статті 14–17 Європейського акта про свободу медіа:

  • Стаття 14 передбачає контроль за відеоплатформами. Відповідно до неї країни ЄС можуть вимагати одна від одної дій щодо порушень відеоплатформ (наприклад, YouTube). У разі спору рада виступає медіатором і надає обов'язкове рішення щодо того, як діяти. Це допоможе боротися зі шкідливим або маніпулятивним контентом, включно з проросійською пропагандою.
  • Стаття 15 – узгоджені правила та обмін практиками. Рада сприятиме єдності в регулюванні медіа, допомагатиме формувати політики прозорості власності медіа, редакційної незалежності та пріоритетності суспільного контенту. Це дозволить виявляти фальшиві медіа, що маскуються під незалежні джерела.
  • Стаття 16 – захист від шкідливих іноземних медіа. Рада координуватиме відповіді на загрози з боку медіа, які не є частиною ЄС, але можуть загрожувати безпеці, обороні або демократії. Особливо це стосується медіа, підконтрольних урядам третіх країн, таких як російські пропагандистські медіа.
  • Стаття 17 – справедливе ставлення платформ до медіа. Великі онлайн-платформи не можуть блокувати незалежні медіа без пояснень. Якщо контент не становить загрози, платформи мають пояснити причини обмежень. Це допоможе протистояти непрозорій модерації, що може сприяти поширенню дезінформації.


Україна, як країна – кандидат на вступ до ЄС, повинна орієнтуватися на принципи Європейського акта про свободу медіа та поступово імплементувати його положення у своє законодавство. Вже зараз в Україні оновлюється медійне регулювання згідно з європейськими стандартами, зокрема ухвалено Закон “Про медіа”, що гармонізує норми з правом ЄС і посилює роль незалежного регулятора, зазначає CEDEM.

Матеріал на цю тему опубліковано на сайті Інституту масової інформації

ІМІ

Наживо

Ефір

  • 22:40 Драма-концерт «Вигнані з раю»

Персони

"Життя коротке - порушуй правила. Прощай швидко. Цілуй помалу. Кохай щиро. Смійся нестримно . І ніколи не шкодуй про те, що змусило тебе посміхнутись"
Володимир Гелемей