Неділя, 25 Липня
Головна Телеканал Історія каналу

Історія телеканалу

Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина», засноване обласною радою першого демократичного скликання 7 листопада 1990 року, є чи не першою в Україні спробою і прикладом громадського телевізійного мовлення.

Розпочавши мовлення 30 листопада 1991 року й пройшовши непростий шлях від позиченої камери, принесених для щойно створеної студії власних телевізорів працівників, магнітофонів та мікрофонів, телеканал перетворився на вагомий засіб масової інформації, добре відомий на теренах України.

Визначальна роль в створенні та подальшому розвитку ОТБ «Галичина» належить заслуженому журналісту України Ользі Михайлівні Бабій, яка протягом 25 років незмінно очолювала телеканал, була й залишається її головною натхненницею.

Золотими літерами в історії телеканалу викарбовані імена Василя Лесіва, Ореста Олексишина, Василя Ганущака, Тараса Собка, Романа Захарчука, Тараса Майстришина, Ярослава Гнеся та багатьох інших, які своєю щоденною невтомною працею творили «Галичину» як сучасне телебачення модерної Української держави.

Будучи ровесниками незалежності, телебачення «Галичина» відіграло непересічну роль в процесах декомунізації, демократизації та становлення громадянського суспільства на Прикарпатті й у країні в цілому. Буремні дев’яності з вічами і демонстраціями, пікетуваннями ще червоної Верховної Ради, боротьба з русифікацією, утвердження української національної ідеї — теми, що стали визначальними для журналістів та операторів, які й самі були активними і безпосередніми учасниками тогочасних подій, сприяючи відродженню суверенної Української держави. Що й казати, якщо синьо-жовтий стяг на ратуші в м. Івано-Франківську вперше підняв оператор телеканалу Тарас Майстришин, а фільм «Дем’янів Лаз», створений Романом Круциком і Тарасом Собком, обійшовши світ, явив страшну правду про комуністичний режим та його злочини перед українською нацією. Особливе місце в життєписі «Галичини» належить праці, що її здійснив весь колектив, висвітлюючи та беручи активну участь в подіях Помаранчевої революції, Революції Гідності, під час спеціальних репортажів із гарячих точок на Сході країни в умовах чергової російської агресії проти України.

16 січня 2017 року обласне телебачення «Галичина» розпочало супутникове мовлення, одержавши таку ліцензію першим серед телеканалів Прикарпаття. Це дозволило вийти на якісно новий рівень, то ж тепер "Галичина" забезпечує інформаційні потреби не тільки мешканців краю, але й всієї України і всіх земляків, які з різних причин перебувають за кордоном.

Не менш важливо і те, що ми здійснюємо мовлення 100% державною українською мовою, власним прикладом протидіючи повзучій русифікації національного інформаційного простору.

Телеканал «Галичина» сьогодні – це єдиний на теренах Івано-Франківщини телевізійний канал, який здійснює цілодобове мовлення в сучасних цифровому та супутниковому форматах, широко представлений в кабельних мережах, загальнонаціональних супутникових, IPTV та ОТТ-платформах  й охоплює мільйони телеглядачів як в Україні, так і в країнах Європи та Азії.

ОТБ «Галичина» – це самобутній, самодостатній та самовідданий колектив, в якому вдало поєднуються досвід, талант та молодеча енергія. Саме ця синергія стало запорукою здобуття понад 300 різноманітних нагород міжнародного, всеукраїнського та обласного рівнів, відзначення телеканалу Почесним дипломом та Почесною грамотою Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Почесним дипломом Держкомтелерадіо України. З-поміж них, чи не найбільше у пам’яті відклалася перша, що нею була нагороджена програма «Галочка», створена режисером Володимиром Кукурузою, операторами Тарасом Брухалем і Василем Безклубим, звукорежисером Романом Захарчуком.

Телеканал став справжнім майданчиком для змагання думок та аргументів. Цьому в значній мірі сприяє новий проект «Про головне в деталях», який виходить щодня в прямому ефірі, дозволяючи нашим телеглядачам долучатися до дискусії за допомогою телефонних дзвінків чи запитань через соціальні мережі. Проект вдало доповнюють програми «Актуальне інтерв’ю та «Обласна рада: позиція і дія», гостями яких стають депутати різних рівнів рад, громадсько-політичні діячі, лідери політичних сил та рухів, фахівці різних галузей тощо.

У ще більшій мірі цьому сприяє і започатковане восени 2020 року власне ток-шоу телеканалу – «Позиція Галичини». Виходячи щовівторка винятково у прямому етері, програма дуже швидко знайшла свою аудиторію й стала однією із найуспішніших за останній період, відображаючи не лише складний спектр політичного життя, але й що важливо – допомагаючи краянам розуміти й орієнтуватися в перебігу політичних подій, виробляти власну точку зору та громадянську позицію.

Головною інформаційною програмою телеканалу є «Вісті», які виходять дев’ять разів на добу й вустами Лілії Боднарчук, Івана Гладиша та Любомира Белея відображають всі основні події, що відбуваються протягом доби на Прикарпатті. Характерно, що основний випуск новин виходить в ефір із сурдоперекладом, а самі сюжети, репортажі, бліц-інтерв’ю миттєво поширюються через веб-сайт телеканалу й соціальні мережі, сприяючи максимальному охопленню аудиторією.

В прямому етері обласне телебачення «Галичина» транслює основні суспільно значущі події, культурно-мистецькі, духовні заходи, різноманітні розважальні програми. Це і сесії обласної ради, різноманітні віча, громадсько-політичні заходи, релігійні прощі, мистецькі події та музичні перформанси в населених пунктах краю.

На студії створено чимало популярних програм. Так, все, що потрібно для гарного настрою і доброго самопочуття можна дізнатися у щоденні розважальній програмі «Сьомий поверх» Олени Гаращук та Мар’яни Гринишин – постійні пізнавальні, кулінарні та дитячі рубрики, мультфільми, захопливі історії про подорожі, про догляд за собою, здоров'я і моду, передбачення астрологів, правдиві і підбадьорливо «не дуже» новини, а найголовніше – розмови з цікавими людьми, митцями, відомими прикарпатцями, фахівцями різних галузей. Щодня в ефірі телеканалу й пізнавальна програма «Вулиця», над якою працюють член спілки кінематографістів України Володимир Кукуруза, Іван Нікітін та Олександра Хандога. Про найяскравіші та найцікавіші куточки Прикарпаття, галасливих міст та мальовничих сіл у дещо незвичний на перший погляд спосіб через… органи нюху ведучих донесуть в авторській програмі «Країна на запах» ведучі Оксана Лісовська та Юлія Юзьків. Важливі та актуальні теми сьогодення про красу, здоров'я, затишок у домі і не тільки, правильне харчування, відмінний настрій, досконалу зовнішність та активний відпочинок – все це в щотижневій програмі Лілії Боднарчук «Корисно знати». Спортивні перипетії, фаховий аналіз експертів, коментарі спортсменів та емоції вболівальників щотижня для телеглядачів «Галичини» в програмі телеканалу «Тайм-аут» із Олею Нестерук. В програмну концепцію телеканалу добре вписались нові проекти Оксани Лісовської «Живи яскраво!», Мар’яни Гринишин – «Поза графіком», Оксани Гуменяк – «В полі зору» та «На межі» – спеціальний проект про наших героїв – воїнів АТО, які повернулися з передової, їх реабілітацію, цикл передач про відомих історичних постатей Прикарпаття тощо.

Справжній скарб телебачення, її золотий фонд – авторські програми наших заслужених журналістів. Зокрема, в авторській програмі Ольги Бабій «За філіжанкою кави» піднімаються актуальні теми з непересічними постатями – науковцями, письменниками і художниками, співаками, композиторами, військовими, учителями та студентами – усіма, кому не байдуже, як і чим живе Україна. Публіцистична авторська програма Ольги Іроденко “Шлях до Європи” про основні міжнародні події на Прикарпатті, європейські проекти, гранти, спільні дії громади і влади, залучення інвестицій, впровадження кращих практик енергозбереження, екологічної безпеки, розвитку демократії в ефірі телеканалу щосуботи. Духовність, культурно-мистецькі цінності, споконвічні архетипи української нації та сучасна національна культура – теми програм Надії Семенкович «Світлиця надії» та Галини Філіпової «Невичерпне джерело». Зусиллями Василя Лесіва, який працював над програмами про народну творчість, мистецтво, архітектуру, багатющі національні скарби й сьогодні оживають на екрані в програмах «Вічне древо» та «Господар». Чимало талановитих знахідок у доробку Ярослава Гнеся, а його фільм «Всупереч забуттю» здобув широке міжнародне визнання.

Окремо виокремлюємо музичний блок, яким опікується заслужений працівник культури України, музичний редактор телеканалу Оксана Лісовська. «Звуковий вимір», «Поговоримо про музику», «Спробуй наживо» – циклічні програми, герої яких ставлять за мету пропаганду української і зарубіжної музики, прищеплення і виховання доброго музичного смаку, інформування про новини музичного світу тощо.

«Очі телебачення» — оператори студії. Саме вони знімають відеоряд, здатний зупинити і повторити миті життя. Зеновій Афтанас, Руслан Верней, Тарас Лесик, Владислав Семенкович, Любомир Ботюк, Віталій Кобинець, Остап Трощук — співавтори кожного сюжету, репортажу, кожної програми. Їх вихід в ефір немислимий без складної праці режисерів Петра Кришталовича, Дмитра Яреми, а також зусиль режисерів монтажу Світлани Клебан та Євгенії Шатохіної. Художнє і репортерське бачення журналістів підсилюють творці комп'ютерної графіки, дизайнерського оформлення студійних проектів Станіслав Ігнатюк та Станіслав Пташник.

На обласному телебаченні «Галичина» працюють інженери, які і забезпечують цілодобову трансляцію, прямі ефіри, роботу сучасного знімального, передавального та освітлювального обладнання. Керує цією складною ділянкою заступник генерального директора з технічних питань та розвитку телемережі Олександр Скиба, який згуртував навколо цієї відповідальної сфери команду фахівців, до якої входять Андрій Шевчук, Роман Шкромида, Богдан Владимирський, Віталій Яков’як, Петро Солтис, Ярослав Лупійчук, Володимир Волощук, Максим Забігач, Володимир Гелей, Олег Іридчин, Юрій Почанін.

Фінанси телеканалу під ретельним контролем Василя Якубчака та Оксани Шкаврітко. Не уявляємо себе без праці пані Ірини Тимчишин, Михайла Ребка та нашого водія Михайла Сенюка, який проїхав тисячі кілометрів, доставляючи журналістів телеканалу на зйомки.

За тридцять років «Галичина» дала путівку у життя багатьом молодим колегам. Пишаємося Іриною Герасимовою, радіємо за Лідію Сливоцьку та Оксану Кваснишин, Ірину Сисак, бажаємо успіху у праці за кордоном Ользі Вихованській, Діані Даниленко, Володимиру Говері, Дмитрові Климчуку, Руслані Василець, Олександрі Лукань, Борису Березовському, Андрію Любка. Нехай доброю буде доля до Василя Микуляка, Тараса Майстишина, Любові Манюх, Андрія Пришляка, Василя Федоріва, Володимира Білянського, Оксани Панакової, Олени Альошечкіної, Степана Кобітовича, Віталія Прядченка, Галини Фент, Надії Костюк, Тетяни Примич, Володимира Довгана, Назара Павліва, Віктора Ковальчука, Дмитра Соловйова, Анатолія Василишина, Олександра Підліснюка…

Ніколи не забудемо своїх колег, що відійшли у вічність: Володимира Коритана, Романа Боднарчука, Ореста Олексишина, Ярослава Гретчука, Ярослава Намуравного, Галину Масляк, Ігоря Євчука, Ігоря Струтинського, Євгенію Попадин, Катерину Масник, Михайла Коломійця, Івана Максиміва, Андрія Одинокова.

Розвиток телеканалу, а особливо в умовах конкуренції, неможливий без поступу, вимагає змін, трансформації підходів, появи нових проектів та програм. Майбутнє вбачаємо передусім в нарощенні кількості прямих трансляцій, стрімів, започаткуванні інтерактивних майданчиків для фахових дискусій із залученням до співпраці компаній з інших районів області та регіонів країни в цілому.

Обласне телебачення «Галичина» – телебачення в серці життя громади.

Наживо

Ефір

  • 19:10 Невичерпне джерело
  • 19:40 Храми Прикарпаття
  • 20:00 Спробуй наживо
  • 20:30 Підсумки тижня
  • 21:00 Вулиця

Персони

"Життя коротке - порушуй правила. Прощай швидко. Цілуй по-малу. Кохай щиро. Смійся нестримно . І ніколи не шкодуй про те, що заставило тебе посміхнутись"
Володимир Гелемей