Попередня новина
Наступна новина
Нещодавно громади трьох сіл Тлумацького району ухвалили рішення про заборону побудови ГЕС на Дністрі. Сходи селян відбулися у Петрилові, Нижневі та Долині. Загалом з вимогою припинити будь-які дії для побудови верхньодністровського каскаду ГЕС до вищого керівництва держави вже звернулися 7 сіл Івано-Франківщини. Місцеві громади окрім того вимагають прийняти державну програму розвитку населених пунктів Дністровського басейну.
Громади прикарпатських сіл, що розташовані на берегах Дністра, сходяться на збори, щоб обговорити наслідки можливого будівництва ГЕС на їхній території. У Долині Тлумацького району вже знають, що для водосховища доведеться затопити майже 70 гектарів і відселити понад 200 сімей. Тому таку перспективу в селі, м'яко кажучи, не вітають.
Цього ж дня такі самі збори відбуваються в Петрилові. Із селянами зустрічаються представники громадських організацій і політичних партій. Зокрема, лідер «Народного контролю» Володимир Гергелюк зазначає, що вже зареєстрував звернення до районних депутатів Тисменицького, Тлумацького, Городенківського, Галицького районів щодо необхідності спільної конструктивної боротьби з анонсованим будівництвом каскаду ГЕС на Дністрі. Як повідомлялося раніше, після оголошення тендеру на виготовлення проектно-кошторисної документації для побудови 6 ГЕС на Дністрі, екологи, громадські активісти, науковці та місцеві жителі Івано-Франківської, Тернопільської та Чернівецької областей забили на сполох. Одностайно було вирішено, що втілення такого проекту загрожує повним знищенням Дністра та, зокрема, природного дива — Дністровського каньйону, прогнозується затоплення сіл та культурних пам’яток регіону.
Природоохоронці та юристи зазначили, що при прийнятті програми побудови ГЕС був порушений закон, оскільки цьому повинна передувати екологічна експертиза та оцінка шкоди, нанесеної навколишньому середовищу. Готові долучитися до такої роботи і народні депутати від Прикарпаття, переконує представник фракції Блок Петра Порошенка Михайло Довбенко. Як відомо, ще в грудні 2015 року, обласна рада ухвалила рішення заборону на будівництв міні-ГЕС. Це рішення було надіслано до Мінекології, де визнали, що їх спорудження порушує норми українського та міжнародного екологічного законодавства, зокрема Бернську конвенцію. Івано-Франківська облдержадміністрація також надіслала офіційну інформацію до Кабміну про те, що наша область не розглядає можливість будівництва ГЕС. Поки що на Прикарпатті немає жодної установи чи організації, яка б офіційно виступила на користь такого будівництва. Однак чи допоможе така консолідована позиція захистити від затоплення села над Дністром, поки не відомо.