Середа, 29 Листопада
Головна На часі Як не загубитися. План комунікації для журналістів

Як не загубитися. План комунікації для журналістів

2844

Журналістам, які перебувають на території України, а особливо тим, які висвітлюють війну, важливо мати розроблені схеми звʼязку з довіреною особою. Дотримання комунікаційного плану допоможе журналісту/-ці та його партнеру/-ці з безпеки в разі потреби швидко зрозуміти місце перебування та умови перебування журналіста.

Схема зв’язку

Для завдань, які визначаються журналістом як потенційно небезпечні чи проблемні, має бути розроблена "схема зв’язку". Це план, як підтримувати зв’язок з довіреними особами щодо питань вашої безпеки.

Тут потрібно записати всі вихідні дані, що стосуються завдання, на яке ви вирушаєте: час відбуття та прибуття, транспортні засоби, якими пересуватиметеся, ІМЕІ-код телефону тощо.

Окрему увагу слід приділити розкладу та написати, як часто ви комунікуватимете зі своєю довіреною особою з питань безпеки. Якщо завдання не виглядає небезпечним, то варто повідомити про те, що ви пішли на нього та повернулися. У разі додаткових ризиків можна домовитися, що ви повідомите про стан справ за дві години після початку завдання.

У документі також потрібно передбачити "комунікаційний код", у разі якщо є підозра, що вас прослуховують або вас можуть контролювати. Для цього вигадайте фрази-паролі для передання різної інформації. Окремо слід прописати сценарій на випадок втрати зв’язку чи активації "аварійного", якщо є підозри, що з вами щось сталось, і ви не комунікуєте згідно з планом.

У розділі "Список контактних осіб на випадок надзвичайної ситуації" потрібно зазначити три людини, яким необхідно передусім повідомити про ймовірну небезпеку, у яку ви потрапили.

Ми радимо мати журналістам так званого партнера / партнерку з безпеки для того, щоб інші були в курсі їхнього пересування, а також чи повернулися вони на роботу або додому після журналістських завдань. Зазвичай контактувати з партнером/-кою потрібно двічі на день, повідомляючи про те, що ви вийшли з дому і що повернулися. У разі якщо ви вирушаєте на потенційно небезпечні завдання, потрібно додатково повідомити про це. Слід зазначити час і місце, а також скільки ви там плануєте пробути. 

Завантажити форму Схеми зв’язку можна за посиланням.

ВАЖЛИВО! У разі якщо журналіст/-ка не виходить на звʼязок 24 години з моменту останнього контакту він / вона вважаються зниклими. У партнера з безпеки та інших відповідальних осіб є ще 24 години для того, щоб зробити всі можливі заходи для пошуку. Через 48 годин відповідальні за безпеку журналіста/-ки повинні зробити інформацію про зникнення максимально публічною та продовжувати пошуки.

Заходи, яких необхідно вживати вже для роботи в Україні:

  • Сплануйте свою стратегію зв’язку із зовнішнім світом, щоб переконатися, що в будь-який час у вашому офісі або ваша довірена особа знатимуть, де точно ви перебуваєте. Усі залучені сторони повинні зберігати зазначену інформацію в таємниці, адже це становить потенційний ризик для журналіста.
  • Вивчіть місцевість, до якої ви вирушаєте: географічні особливості, погоду, місцеві звичаї, сприйняття вашого медіа з боку місцевих мешканців, інфраструктуру, зв’язок, наявність основних побутових благ, таких як вода, їжа, притулок, медична допомога та безпека.
  • Створіть приблизний план дій на випадок надзвичайних ситуацій, у якому розгляньте ризики, що можуть виникнути. Якщо ви працюватимете в команді, переконайтеся, що всіх учасників залучено до розроблення такого плану дій. Заздалегідь розподіліть функції і зони відповідальності між колегами. Цю інформацію потрібно тримати в таємниці.
  • Визначте, де можна зупинитися та шукати притулку, якщо виникне така потреба. Це може бути церква, мечеть, поліція, школа або приміщення, що належить людині, яка має авторитет у цій місцевості.
  • Створюйте детальні плани пересування із запланованими зупинками, наприклад там, де можна заправити авто.


Намагайтеся бути настільки самодостатніми у своїх діях, наскільки це можливо, брати на себе повну відповідальність та усвідомлювати можливі ризики.

IMI

Фото – MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES

Наживо

Ефір

  • 06:45 Вісті
  • 07:15 Завтра вже сьогодні
  • 07:45 Телемагазин
  • 00:45 Марафон «Єдині новини»

Персони

"Боже, дай мені розум і душевний спокій, щоб змиритися з тим, чого я не можу змінити; силу, аби змінити те, що можу, і мудрість — відрізнити одне від другого" Климентій Шептицький
Мар'яна Мазур