Субота, 22 Червня
Головна На часі 84% опитаних ІМІ журналістів стикалися з тиском і порушеннями своїх прав у зв’язку карантином

84% опитаних ІМІ журналістів стикалися з тиском і порушеннями своїх прав у зв’язку карантином

2112

84% опитаних ІМІ журналістів стикалися з порушеннями своїх прав та обмеженнями свободи слова у зв’язку карантином. Зокрема, серед основних порушень, пов’язаних з пандемією COVID-19, респонденти назвали: недопуск до відкритих заходів влади, засідань судів (40%), психологічний тиск і кібербулінг через матеріали на тему коронавірусу чи вакцинації (27%), проблеми з акредитацією (21%) та відмову в наданні доступу до інформації (20%) *.

Такими є результати анонімного адресного опитування медійників, яке було проведене Інститутом масової інформації 1–8 листопада 2021 року **.

Експерти ІМІ також спитали журналістів щодо актуальних наслідків впливу карантину на їхню професійну діяльність і порівняли їхні відповіді з подібним опитуванням, яке ІМІ проводив у березні 2020-го.

Цікаво, що за два роки карантину кількість медійників, яким довелося переформатувати свою діяльність, майже не змінилася: 23% опитаних заявили про це у 2021 році, і 22% – в першій половині 2020-го.

Опитування показало, що увага аудиторії до медіа зростала вже не так швидко, як у 2020-му, коли 23% медійників заявляли про збільшення охоплень. У 2021 році про зростання аудиторії змогли заявити лише 16% опитаних ІМІ медійників, що теж є непоганим результатом з огляду на системне зростання впливу соцмереж на аудиторію.

Станом на листопад 2021 року 43% опитаних журналістів зазначають, що їхній фінансовий стан за часів пандемії COVID-19 все ж таки не змінився. Ще 17% вказують, що фінансова ситуація покращилася. Для порівняння: на кінець 2020 року про покращення зазначали 26%*.

Схоже, медіаринок продовжує пристосовуватися до пандемії: якщо в травні 2020 року про скорочення зарплат заявляли 18% опитаних медійників, то в листопаді 2021-го цей показник покращився на 2% і становить 16%*.

За підсумками двох років пандемії, звільнення зачепили 5% опитаних журналістів. Для порівняння: на початку пандемії (березень 2020-го) цього очікувало 4% медійників.

*Сума відповідей не дорівнює 100%, адже респонденти могли обрати кілька відповідей.

**Дослідження проводилося методом анонімного адресного онлайн-опитування за інтерактивною структурованою анкетою, посилання на яку надсилали потенційним респондентам – журналістам і редакторам. Усього отримано 129 відповідей від медійників. 83% – респонденти з регіонів України, 17% з міста Києва. 62% жінок, 37% чоловіків, 1% іншої статі. Дослідження проводилося протягом 1–8 листопада 2021 року.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.S

ІМІ

Наживо

Персони

"Немає нічого поганого, що б на добре не вийшло"
Оксана Лісовська