Попередня новина
Наступна новина
«Ліс — гуцулам, експортерам — дулю!» В Франківську під стінами адмінбудівлі дереревообробники страйкували проти скасування мораторію на експорт лісу. Кажуть, це збільшить масову вирубку, позбавить українців робочих місць, знищить екологію та економіку.
У квітні 2015 року Верховна Рада ухвалила закон, яким тимчасово заборонила експорт лісоматеріалів у необробленому вигляді. Із 1 листопада 2015 року це почало поширюватись на деревні породи, окрім сосни, а з 1 січня 2017 року мало би стосуватись і цієї хвойної породи. Зараз же в Україні чимало проблем у цій галузі. Держава посідає восьме місце в Європі за загальною площею лісів та шосте — за запасом деревини. Але показник лісистості — менший за 16%, оптимальний — 20%. Це дані Всеукраїнської асоціації деревообробних підприємств. І скасування мораторію може ще сильніше зменшити показник лісистості.
Олександр Гаврилюк, голова Надвірнянської асоціації деревообробників та лісозаготівельників: «Що дасть відміна мораторію? Я так думаю, що в кінцевому результаті дасть те, що Карпати скуплять і все. Не буде тут ні деревопереробки, ні, в першу чергу, екології. До чого приводила масштабна вирубка в ті роки, коли відправлявся круглий ліс за кордон? Змінили вік рубки, рубали навіть тонкомір — 40–45 років. Поки що це припинено, поки що налагоджується, хоча важко. Тому що ми розуміємо, що не може нереформована галузь дати різкі зміни, якщо навколо нас нічого не реформовано».
Проблема з вирубкою лісу однозначно є, — каже голова Асоціації деревообробних та лісозаготівельних підприємств Західної України Ігор Соболевський. І додає: скасування мораторію на експорт лісу збільшить масову вирубку, позбавить українців робочих місць, знищить екологію та економіку.
Ігор Соболевський, голова Асоціації деревообробних та лісозаготівельних підприємств західної України: «Українська деревообробка забезпечена сировиною на 35 %. Українська деревообробка здатна переробляти всю сировину, яка є в Україні і здатна виготовляти будь-яку продукцію, яку потребує українське суспільство. Але ми сьогодні, маючи 96 тисяч кв. км лісів в Україні, закуповуємо все: від дошки на кухню до ліжка. Те, що сьогодні є — це не деревообробка, це лісопилка, яка пиляє високоякісний ліс і відправляє за кордон у вигляді дошки. Нам потрібно забезпечувати соціальні стандарти нашого суспільства і рятувати нашу природу. Експорт — це смерть Карпат».
Під час страйку деревообробники прийняли резолюцію про недопустимість відновлення експорту лісу-кругляка, яку направлять Президентові, Голові Верховної Ради та Прем'єр-міністру України. Якщо їх не почують — діятимуть рішуче.
Ігор Соболевський: «Нам відомо, що вже внесений законопроект у Верховну Раду і в середу він буде розглядатися Верховною Радою. Ми всі поїдемо на Київ. Звертаємось до всіх депутатів: не натисніть кнопку. Тому що ми сьогодні готові до найрадикальніших дій, щоб захистити свої сім'ї, свою природу, свою державу».