П'яту частину від усієї української нафти видобувають на Прикарпатті. А за минулий рік нафтогазові компанії, які працюють в нашій області, сплатили майже 2 мільярди гривень податків. Це удвічі більше, ніж річний бюджет Івано-Франківська - стверджують у національному технічному університеті нафти й газу. Сьогодні науковці анонсували другий звіт Ініціативи прозорості видобувних галузей. Чи допоможе він зробити прозорішою найбільш закриту сферу української економіки - дізнавалися наші кореспонденти.
Шлях, довжиною у дев'ять років. Так описують експерти процес запровадження в Україні «Ініціативи прозорості видобувних галузей». Ця практика давно працює в усіх розвинених державах, де кожен громадянин може дізнатися про запаси і обсяги видобутку корисних копалин на різних територіях, а також про те, що в результаті такої діяльності отримують місцеві громади. Міжнародні аудитори вже зібрали інформацію про основні родовища, власників ліцензій, обсяги видобутку, а головне - платежі компаній до бюджетів всіх рівнів. Звіт про це буде оприлюднено вже найближчим часом. Щоправда, охоплюватиме він дані за 2014-15 роки.
Також експерти проекту зібрали інформацію про ситуацію з видобутком нафти й газу на Прикарпатті. З'ясувалося, що найбільше податків за видобуток корисних копалин сплачують підприємства, що працюють на території Долинського, Рожнятівського і Косівського районів.
Якщо торік майже 2 мільярди рентних платежів за видобуток корисних копалин надійшли у державний бюджет, то вже з 2018-го — значна частина цих коштів залишатиметься в бюджетах місцевих громад. Наприкінці минулого року парламент ухвалив законопроект про децентралізацію ренти. На разі документ очікує на підпис Президента. Якщо закон набуде чинності, це суттєво вплине на економічний розвиток Прикарпаття, стверджують експерти.
Окрім того прозорість і чіткі правила гри — це запорука інвестицій, як внутрішніх, так і закордонних, стверджують експерти проекту. Надалі такі звіти вони планують оприлюднювати регулярно.
Жодні економічні реформи неможливі без медійної підтримки, стверджують експерти проекту. Саме тому наприкінці минулого року відбувся конкурс журналістських матеріалів на тему прозорості видобувних галузей. В одній із номінацій журі присудило перемогу головному редактору телебачення «Галичина» Юлії Юзьків. Також спеціальною нагородою експерти відзначили один зі студентських матеріалів на цю тему.