ОТБ «Галичина» цілодобово в ефірі на 26-му телевізійному каналі. Телесигнал охоплює Галицький, Тисменицький, Тлумацький, Богородчанський райони та м. Яремче(25ТВК). Частково покриті Калуський, Коломийський, Рогатинський, Надвірнянський, Верховинський(33ТВК) та Городенківський райони...
А на півдні України військові інженери вчаться долати Дніпро. Як ми вже повідомляли, на разі триває активна фаза великих армійських навчань «Південний вітер». Одне з завдань, яке вчаться виконувати наші військові — це будівництво паромних переправ та перевезення ними автомобілів та бронетехніки.
Не кожен птах долетить до середини Дніпра. Щоправда, до роботи військових інженерів ця Гоголівська сентенція аж ніяк не підходить. В рамках завдань, які постали перед ними на навчанні «Південний Вітер», армійцям доведеться долати найбільшу водну артерію країни десятки і десятки разів. А перед цим понтонери пройшли маршем майже через всю країну і в Херсонській області на незнайомій для них ділянці взялися до роботи.
Сергій Мак, командир понтонно-мостового батальйону: «Перед моїм підрозділом стоїть задача наведення переправи, підрозділ готовий, складності я не бачу, ширина не дуже велика, мій особовий склад впорається із завданням».
Першими на воду спускаються катери. Водії вантажівок діють виважено і обережно: тут не можна припуститися найменшої похибки, адже машину буквально заливає водою.
Вже на воді катером керує досвідчений водій. Його перше завдання — провести розвідку берегів та допомогти понтонерам. Боєць впевнено керує військовим моторним човном, долаючи сильну дніпровську течію. А близько мілкого берега уміло маніпулює двигунами та передачами машини вивіряючи кожен міліметр. Військовий каже, керувати його технікою може навчитися кожен.
Тим часом до річки одним за одним КРАЗи підводять понтонні секції та спускають їх на воду. Ці понтони стануть основою для паромної переправи. Тепер завдання військових підігнати секції один до одної та правильно скріпити їх. Робота нелегка, враховуючи те, що працювати доводиться швидко, та ще й під палючим сонцем та по пояс у воді.
Сергій Спілченко, солдат: «Ми розкладаємо понтонні, паромні переправи. За допомогою них ми зможемо переправляти техніку через річку. Тяжкість роботи в тому, щоби згуртовано робити, але ми навчилися, неоднократні навчання. Важлива командна робота, все працює як один організм, всі повинні працювати злагоджено».
Складаючи пороми військовій інженери ще не знають яку техніку їм доведеться переправляти. Але кажуть, що потужна військова переправа та професійна інженерна команда здатні зробити багато.
Олександр Чумагін, начальник штабу батальйону: «Вантажопідйомність 170 тонн, переправа дозволяє перевезти 4 середніх танка або 10 одиниць автомобільної техніки».
Вже за декілька годин побудований паром починає долати річку. І хоча професійна військова команда цього батальйону пройшла АТО, і вже неодноразово переправляла війська через великі водні перешкоди, нагоді потренуватися, випробувати себе в нових умовах вони завжди раді. А ще знають, що завдяки їхній праці мешканці Херсонщини, можуть насолоджуватися мирним небом та чудовим Дніпром при тихій погоді.