31 грудня 2014 року / 17:48
Вибори до Верховної Ради України
Категорія: Політика
Після усунення Верховною Радою України у лютому 2014 року Віктора Януковича з поста Президента через те, що залишив Україну і з ганьбою втік до Росії, у державі були оголошено позачергові вибори Президента України, які відбулися у неділю, 25 травня 2014 року. Вперше за роки незалежності Україна вибрала нового Президента вже у першому турі.
Переконливу перемогу здобув Петро Порошенко. За офіційними даними, після опрацювання 100% протоколів на позачергових виборах Глави держави Петро Порошенко набрав майже 55 відсотків голосів тих, хто взяв участь у голосуванні, а загальна явка на цих президентських виборах становила більше 60% Найвища спостерігалася у Західних областях держави: Львівській, Тернопільській, у нашій області вона склала майже 74%. Найнижча явка зафіксована в Донецькій, Луганській та Одеській областях. На Прикарпатті участь у голосуванні взяли 796 020 виборців. Лідер президентської гонки Петро Порошенко набрав більше 65% голосів або ж 518 506 виборців віддали свій голос за його кандидатуру. Після підрахунку та оприлюднення результатів виборчими комісіями стало зрозуміло, що майбутній Президент лідирував на всіх округах Прикарпаття. За Юлію Тимошенко на Івано-Франківщині свій голос віддали майже 15% виборців. Як в Україні загалом, так і на Прикарпатті, зокрема, вибори відбулися на демократичній основі, без особливих порушень, про що засвідчили і спостерігачі.
Вже сьомого червня відбулася інавгурація нового Президента України Петра Олексійовича Порошенка, за якою уважно стежила вся держава. У своїй промові Президент говорив про нові вибори до Верховної Ради України, а вже у серпні він скористався своїм Конституційним правом і через відсутність більше місяця коаліції у Парламенті, своїм указом розпустив Верховну Раду України сьомого скликання. Нові позачергові вибори народних депутатів було призначено на 26 жовтня.
У вересні ж вся Україна спостерігала за іншою вагомою подією у житті нашої держави. Верховна Рада та Європарламент синхронно у прямому ефірі ратифікували Угоду про асоціацію України та Євросоюзу. За відповідне рішення проголосувало 355 народних депутатів України, а у Стразбурзі за нього проголосувало 535 євродепутатів. Спікер Ради Олександр Турчинов назвав ратифікацію «історичним шансом», який Україна «виборола кров'ю», а міністр Закордонних Справ Павло Клімкін заявив, що Угода — це план модернізації, який Україна береться виконати. Перед цим на саміті у Брюсселі свій підпис від України під економічною (заключною) частиною Угоди поставив президент Петро Порошенко та лідери усіх країн-членів ЄС.
А далі були позачергові парламентські вибори 2014-того року. Законом було встановлено 5%-ий прохідний бар'єр для політичних партій і змішану систему: 225 депутатів обиралися в загальнодержавному багатомандатному окрузі за виборчими списками від політичних партій, а інші 225 — за мажоритарною системою в одномандатних округах. І знову Прикарпатці виявили свою громадянську активність. Явка виборців у нашій області склала майже 64 відсотки. І знову, незважаючи на непростий, можна сказати військовий стан, парламентські вибори відбулися демократично, законно, без особливих зауважень збоку спостерігачів. Серед прикарпатських мажоритарників найбільше переможців — це представники Блоку Петра Порошенка, на другому місці — кандидати від «Фронту Змін» і один представник партії «Воля», яка йшла у Парламент разом із «Самопоміччю». Щодо політичних вподобань наших краян, то п'ятірка переможців на Івано-Франківщині була такою: найбільше голосів серед партій отримав «Фронт Змін», на другому місці Блок Петра Порошенка, третім стала Самопоміч, четвертою — Свобода і завершила список — Батьківщина. Як бачимо, результати п'ятірки політсил-переможців, які подолали п'ятивідсотковий бар'єр у нашій області не дуже відрізняються від загальноукраїнських. У кінцевому результаті, у Верховній Раді опинилися ті ж самі партії, за винятком Свободи, яку у всеукраїнському списку замінили Радикальна партія та Опозиційний блок.
Вже після принесення присяги, у Парламенті була створена широка коаліція.