31 грудня 2014 року / 00:47
Медику-патріоту Володимиру Манюху відкрили анотаційну дошку
Категорія: Культура
Медику-патріоту Володимиру Манюху відкрили анотаційну дошку. Це вже 18-та пам'ятка в рамках програми «Івано-Франківськ — місто героїв». Дошка керівникові відділу Червоного Хреста, комбатанту УПА на псевдо «Борис» встановлена на фасаді будинку однойменної вулиці обласного центру.
Володимир Манюх закінчив Станіславівську гімназію та природничий ліцей. Рік вчителював у рідному селі Яблунів Галицького району. У 1940 році вступив до Львівського медінституту. В 1944-му перервав навчання і перейшов у ряди Українського Червоного Хреста Української Повстанської Армії.
Василь Тимків, провідний науковий співробітник обласного музею визвольної боротьби: «По суті, коли він навчався у Львівському університеті медичному, то вже там він мав зв'язок з підпіллям. В 44-му році переїжджає в Нові Стрілила на Львівщині і в навколишніх лісах організовує якраз допомогу українським повстанцям».
Винятково складні обставини, за яких доводилося оперувати й виходжувати вояків УПА, постійний ризик і жертовність повстанських медиків нині важко уявити. І все ж їм постійно доводилося працювати в умовах окупації: спершу — німецької, потім — радянської. Дружина лікаря пані Оксана говорить, усе робили заради держави.
Ініціатор програми «Івано-Франківськ — місто героїв» Руслан Марцінків переконаний — символічно, що анотаційну дошку комбатанту УПА, керівнику відділу Червоного хреста, відкривають напередодні дня народження провідника ОУН Степана Бандери. Каже, вшановуватимуть відомих постатей і надалі.
Руслан Марцінків голова ГО «Центр розвитку Івано-Франківська»: «Сьогодні приємно, що ми відкриваємо дошку непересічній особистості Володимиру Манюху. Поруч з такими постатями як Фотій Володимирський, які вшановані сьогодні в місті Івано-Франківську. Вірю в те, що наступного року ми будемо продовжувати цю програму, ми будемо все робити, щоби цих дощок було більше, щоби туристи нашого міста, а також жителі, молодь знала більше інформації про тих героїв, які мешкали в цьому місті».
До речі, більшості медиків-патріотів за співпрацю з УПА та ОУН доводилося розплачуватися життям або свободою. Зрештою, в 1948-му Володимира Манюха разом із дружиною заарештували енкаведисти і засудили до десяти років позбавлення волі. Покарання відбував у таборах Іркутської області. Повернувшись, працював у Кутах та Богородчанах. В 1965 році захистив кандидатську дисертацію. Продовжував медичну та наукову діяльність. Помер Володимир «Борис» Манюх у липні 1987 року, так і не дочекавшись незалежності України.