14 жовтня 2014 року / 23:35
Українські реєстровці Прикарпаття вшанували пам'ять гетьманів та полководців
Категорія: Історія, Культура
Сьогодні, окрім 72-гої річниці створення УПА, ми ще відзначаємо День українського козацтва. Наші звитяжні та славетні предки взяли собі за Покровительку Матір Божу і з хоругвами та знаменами із її ликом йшли на прю з ворогом. Українські реєстрові козаки Прикарпаття поставили собі за мету увіковічнити пам'ять великих гетьманів та полководців і на вулицях, які мають їхні імена, встановлюють меморіальні дошки. У Івано-Франківську їх уже чотири.
Першу меморіальну дошку встановили Семену Височану, нашому земляку із Височанки Галицького району. Він зібрав багатотисячне військо галичан зі штабом в Отинії і приєднався до національно-визвольної війни Богдана Хмельницького. Семена ще називали малим Богданом не за зріст, а за значимість і ранг. Постать Хмельницького значно вища, але Семен Височан унікальний полководець козацької доби. А як тремтіли ляхи перед навалою військ Височана. Не порозумілися два великі мужі того часу, бо Семен був проти підписання Переяславських угод і вдячні нащадки не забувають його.
Степан Бандера геній української нації, провідник ОУН-УПА. 14 жовтня — це і свято упівців. У лісах Волині у цей день сформувалися збройні загони українських повстанців. Це були вірні і справжні нащадки українського козацтва і стрілецтва, а ідейним їхнім натхненником був Степан Бандера.
Пилип Орлик вірний соратник Івана Мазепи, автор першої, не те що української, а і Європейської конституції, великий мудрець козацької доби. Основний закон Пилипа Орлика — маленький: з десяти пунктів, але він великий і неперевершений за своєю значимістю. Найбільший аеропорт Франції носить ім'я Орлика — Орлі. І одна із вулиць у Івано-Франківську також.
Про Івана Мазепу стали розповідати правду тільки в роки української незалежності. Для Петра першого і російської імперії він — зрадник, для України — герой. Полтавська битва на початку 18-го століття поставила крапку над великими задумами Івана Мазепи, а ще — зрада більше половини українського козацтва — 11 полків за Петра і тільки 9 з Іваном та шведським королем. Це травмувало душу і серце Мазепи і він невдовзі помер на чужині. І попри все, Іван Мазепа справжній лицар козацької доби і вірний син України.
Богдан Хмельницький реєстровий козак, полководець і гетьман усього козацтва. Він очолив національно-визвольну війну 17-го століття. Йому повірило все українське козацтво. Його величали і одночасно зраджували, але він був непохитним в боротьбі за волю України. Не досяг Соборності в той важкий час, але проклав шлях до неї.