9 липня 2014 року / 20:57
Обережно, змії!
Категорія: Суспільство
Обережно, змії! З потеплінням плазунів в горах та лісах Прикарпаття побільшало. Зростає і кількість постраждалих від зміїних укусів. Лише за цей рік — більше двох десятків покусаних людей.
10-річний Владислав із небезпечною плазункою зустрівся не в лісі, а на дорозі. Нею він прямував до магазину по хліб. Те, що вкусила змія хлопчик зрозумів не одразу.
Владислав Юсип, мешканець села Липа: «Я йшов, не бачив і на неї став, мене щось закололо. Я обернувся, а вона поповзла в траву».
Рідні не на жарт перелякалися. Мати Владислава розповідає — одразу після укусу стан дитини різко погіршився.
Сьогодні Владиславу краще. З реанімації його переводять у хірургічне відділення. А от 5-річний сусід по ліжку досі у вкрай важкому стані. Цього хлопчика медики госпіталізували три дні тому. Теж через укус гадюки.
Лікар: «Бачте, змія вкусила отут. Це характерний укус для змії. Дві дірочки, вони як правило не кровоточать. І такий характерний набряк практично до грудної клітки».
З початку літа лише в цій в реанімації від укусів гадюк врятували уже вісім маленьких пацієнтів. Якщо дитину укусила отруйна змія, як правило лікарі вводять протиотруту — ось таку сироватку. Але дороговартісного препарату не вистачає. На всю обласну дитячу лікарню залишилося дві дози. І це в розпал «зміїного сезону».
Олег Курташ, завідувач реанімації Івано-Франківської обласної дитячої лікарні: «У відкритій продажі в аптеці немає. Це все централізовано, приватно купити цю сироватку не можна».
Поки медики борються за життя пацієнтів, змії продовжують атакувати прикарпатців. З початку року — уже 20 випадків укусів. Як правило, на плазунів натрапляють у лісі чи горах. Місцеві кажуть — до гадюк призвичаїлися. Навіть в спеку тут носять резинові чоботи.
Цього року змії як ніколи активні, кажуть рятувальники. Перший укус зафіксовано уже на початку березня. Є випадки, коли гадюк доводилося виловлювати із під'їздів чи дахів багатоповерхівок. Побільшало плазунів після масштабних повеней на Прикарпатті.
Тарас Кочкодан, начальник відділу реагування на надзвичайні ситуації: «Сильні потоки води спричиняють змиття кубел гадюк, які змиваються в низовини і гадюки починають розмножуватися і в населених пунктах».
Разом з тим фахівці заспокоюють — змія не нападає першою. До того ж смертельно отруйних гадюк в Карпатах не водиться і людський організм здатний перебороти отруту плазунів. За умови — якщо вчасно звернутися за лікарською допомогою.