18 червня 2014 року / 10:23
Екологи про загрозу паводків
Категорія: Екологія
Майже щорічні повені у Західній Україні і катастрофічне зниження популяції риби у місцевих річках — це перші й найбільш видимі результати гравійного браконьєрства, — стверджує еколог Олег Листопад. За його інформацією, Івано-Франківська та Чернівецька область зараз перебувають перед ризиком справжньої екологічної катастрофи. А все через наміри австрійської компанії збудувати у Коломиї власне підприємство, на спорудження якого потрібно не менше 500 тисяч піщайно-гравійної суміші.
Олег Листопад, еколог: «Австрійська компанія, яка будує на Івано-Франківщині підприємство, збирається в цьому році вийняти 500 тисяч тонн гравію. За проектною документацією на цьому етапі будівництва в них має піти саме, приблизно, такий обсяг».
Експерти «Київського еколого-культурного центру» вже зверталися з відкритим листом до центрального офісу компанії та до посольства Австрії, де попередили про неприпустимість використання гравію з річок для будівництва. Відповіді на разі не отримали, розповідає координатор проектів Центру Ольга Яцилишин. На її думку, необхідно припинити будь-який видобуток гравію з річок Прикарпаття і Буковини. Тим паче, що за будівельними нормами не можна використовувати будівельну продукцію, що не відповідає державним стандартам, а річковий гравій взагалі не проходить сертифікацію та лабораторні дослідження.
Ольга Яцилишин, координатор проектів «Київського еколого-культурного центру»: «Щоб видобувати пісок, гравій та гальку — це треба створити цивілізоване виробництво, вкласти гроші і до того ж цей бізнес буде прозорий, буде підпорядковуватися і контролюватися відповідними органами. А з річки ці самі матеріали можуть видобуватися абсолютно безкоштовно і прибутки отримуються бізнесменами такі, що навіть не в порівнянні з торгівлею наркотиками».
Саме тому екологи наполягають, що при проведенні так званих «руслорегулюючих робіт», гравій з річок необхідно перевозити вгору за течією і залишати його у річищі, а не виймати для цілей, не пов'язаних з берегоукріпленням.
Ольга Яцилишин, координатор проектів «Київського еколого-культурного центру»: «Ми пропонуємо зробити вже до існуючого Кодексу України такий додаток: »Пісок, галька та гравій, вийнятий у ході розчистки русел та інших робіт, не можуть використовуватися в якості будівельних матеріалів та мають залишитися в річищі даної річки. Місця для складування даного гравію визначаються за рекомендацією науковців«.
Проблему боротьби з гравійними браконьєрами необхідно вирішувати на загальнодержавному рівні, зауважив представник обласної екологічної інспекції Ігор Яківчук.
Ігор Яківчук, перший заступник начальника екологічної інспекції в Івано-Франківській області: «Всі механізми і їх дії з нами, з громадою, майже ніколи не обговорювалися. Останні два роки чи три громада піднімає питання і ми спільно з ними, контролюючі органи».
А представник обласного управління водних ресурсів зауважив, що за 20 років у державі постійно ухвалювалися програми захисту населених пунктів від паводків, однак жоден із цих комплексних заходів досі фактично не фінансувався.
Віталій Пернеровський, перший заступник начальника управління водних ресурсів: «Хочеться подякувати за те, що дане питання піднялося. І давно воно зріє, і давно воно обговорюється, але в такому вигляді, як зараз, воно ще не піднімалося».
Також експерти наголосили на тому, що видобуток піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок заборонено Водним кодексом, дозволяється лише розчищення та поглиблення русел. У той же час такі роботи повинні проводитись виключно на підставі проектів, які визначають місця і порядок проведення робіт. А самі проекти підлягають обов'язковій державній екологічній експертизі.