14 червня 2014 року / 00:28
500-річчя українського храму у Вільнюсі
Категорія: Культура
При церкві Святої Трійці зараз, як і кілька століть тому, діє монастир отців Василіян. Тож саме його ігумен ознайомив нас з історією храму, заснованого на честь великої перемоги під Оршею.
о. Вінкентій Яніцький, ігумен Монастиря ЧСВВ: «1514 року великий Гетьман Литовський князь Костянтин Острозький збудував муровану церкву, яка в цьому році відзначає свій 500-літній ювілей».
Особливо важливим є для вірних те, що на початку 17 століття тут звершував свій монаший подвиг апостол єдності церков Святий Священомученик Йосафат. Чимало лихоліть зазнав храм в часі панування в Литві Російської імперії, яка насмілилася перетворити монастир на тюрму. І за Радянської окупації, коли досліди студентів-фізиків, спричинили до пошкоджень храму. Проте зараз церква отримала добрий шанс на оновлення, завдяки підтримці Литовського Уряду та Євросоюзу. А святкування відбувалося в знаковий для України день.
Пятрас Ауштрявічус, Віце-спікер Литовського Сейму, депутат Європарламенту: «Сьогодні в Україні відбувається інавгурація нового Президента. Я сподіваюся, що Петро Порошенко буде схильним до відродження України».
Валерій Жовтенко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Литві: «Засновникам церкви, в знак вдячності за перемогу над військом Московським під Оршем. І це дуже символічно в наш час. Тому що, наразі Україна змушена захищати свою територію, свою країну».
Сьогодні підтримка литовцями та всіма європейцями України є вкрай важливою. Але не менш важливим був приїзд українців на це свято, бо то був вияв не лише братньої любові, але і свій внесок у відновлення Вільнюського храму.
Владика Йосиф Мілян, Єпископ УГКЦ: «Реставрація цього <nobr>500-літнього</nobr> храму у великій мірі буде залежати від реставрації нашого особистого храму у наших душах».
Віктор Анушкевичус, міський голова Івано-Франківська: «Нас поєднує і спільне життя в єдиній державі. Ми завжди були дружні і тому для мене, як для людини, в жилах якої тече і українська, і литовська кров, це дуже близько до серця — ця дружба між двома народами».
На святкування 500-річчя церкви прибуло чимало поважних осіб. Архиєрейську літургію правив Єпископ Йосиф Мілян з Патріаршого Собору Києва. Особливою окрасою служби Божої став спів хору «Кантемус» Івано-Франківської церкви Христа Царя. Звичайно, колективом вільнюсці змогли насолодитися ще і на концертах, тут таки в Храмі та в залі міської Ратуші. З величезним успіхом хор виступив на фестивалі в місті Каунасі, де глядачами були здебільшого литовці, а також на концерті в столиці Латвії — Ризі.