28 травня 2014 року / 18:26
Посадовці обговорювали безпеку дорожнього руху в області
Категорія: Обласна влада, Соціальна сфера
Розбиті. Без відповідних знаків, позначень та світла — в такому стані нині перебувають дороги Прикарпаття. Для посилення безпеки дорожнього руху необхідно усунути ямковість дорожнього покриття, встановити необхідні дорожні знаки та привести в належний стан пішохідні доріжки — переконаний заступник голови ОДА Любомир Слободян.
Любомир Слободян, заступник голови ОДА: «Ми ставимо питання руба про фінансування і закриття проблемних ділянок. В першу чергу тих, на яких є найбільш аварійно-небезпечні ділянки, які є статистикою, яка має бути десь подана комусь і хтось має контролювати це. Ми маємо говорити про те, що якщо така ділянка появляється — там повинні бути відповідні знаки попереджувальні, там має бути умовні позначення. Вартість цих ремонтів 500 мільйонів».
Про плачевний стан доріг нарікають очільники районів та міст області. Посадовці переконані — кошти можна вишукати бодай на ямковий ремонт.
Степан Максим'юк, перший заступник голови Снятинської РДА: «Сьогодні на все можна казати, що нема грошей. І цим приводом, що нема ні копійки, спеціально прикриваємо свою безвідповідальність і нездалість до управління».
Петро Куриляк, міський голова Бурштина: «Мені, як міському голові дуже важко пояснити бурштинцям, чому в межах Бурштина Калуська дорога не ремонтується. Весь Бурштин вважає, що це комунальна дорогоа і міський голова не приділяє їй значення. Це є власність облавтодору. Ми не можемо її робити, тому що забороняє бюджетний кодекс, а облавтодор не робить з певних відомих причин».
На засіданні координаційної ради говорили і про проблеми медичного забезпечення безпеки дорожнього руху та шляхи їх вирішення. В області на 30% зросла кількість травмованих під час ДТП. Лікування цих осіб — вкрай дороге.
Роман Мельник, директор департаменту охорони здоров'я ОДА: «Люди, які перебувають в палаті інтенсивної терапії і нам обходяться на сьогоднішній день мінімум 1000 гривень в день. Люди, які після цих аварій, як мінімум 50% по статистиці, йдуть на інвалідність. Потім ми їх тягнемо на своєму горбі і маємо вже більше 87 тисяч інвалідів в області. Люди, які лежать в інших відділеннях коштують нам з вами також тисячі».
Наразі всі сподівання на проведення реформ щодо децентралізації влади. Чиновники сподіваються — частина податків залишатиметься в регіоні — і вже місцеві урядники вирішуватимуть — куди їх витрачати і як ремонтувати дороги.