2 квітня 2014 року / 22:15
Розумітися на вишивці
Категорія: Мистецтво
Більшість рідкісних вишиванок пішло під землю — стверджує франківська вишивальниця Ірина Свйонтек. Уже більше 4-х десятків років жінка розшукує давні схеми вишивок у карпатських селах.
Пані Ірина займається улюбленою справою понад 40-к років. У хірурга за фахом — з'явилося хобі, ніхто й уявити не міг, на що воно зрештою перетвориться. Серйозно за вивчення і відтворення давніх орнаментів взялась у 70-му році минулого століття, почала їздити у села на храмові свята, фестивалі, збирати оригінальні схеми вишивок.
Ірина Свйонтек, автор книги: «Вивчаю вишивки не просто так випадково, а системно по наших етнічних регіонах. Тобто по Карпатах — це бойки та гуцули, по Прикарпаттю- це покутяни та опіляни. Я збираю по фондах музеїв, селах, по фестивалях, храмових святах».
Ірина Свйонтек прагне навчити розумітися на вишивці якомога більше людей: щоб любили її, «читали», радо носили, а ще ліпше — самі бралися за голку. За цей час випустила кілька книжок. Це настільки унікальні й цінні видання, що навіть нині мають статус навчальних посібників. У них відображено не лише зразки старовинного строю, але й подано розповіді про призабуті техніки вишивки та термінологію.
Ірина Свйонтек, автор книги: «Кожну вишивку я паспортизувала, перемальовувала, фотографувала. Найважливіше, що моєму альбому присвоїли — навчальний посібник. В мене кожна вишивка відома, звідки вона, від кого».
Для франківчанки Ірини Свйонтек вік справді є багатством, адже з кожним роком її скарбів — зразків давніх українських вишивок — більшає. У свої 70-т з гаком років пані Ірина продовжує їздити по маленьких селах Карпат та Прикарпаття, розшукуючи рідкісні вишиванки.