4 березня 2014 року / 00:53
Народна люстрація служителів Феміди
Категорія: Кримінал
В Івано-Франківську відбулася народна люстрація суддів. Люстрація — це слово нині на вустах мільйонів українців. Допоки вона ще не відбувається на законних підставах, люди намагаються провести свою, народну. Особлива увага до судової системи, довіра до якої у громадян України рівняється майже нулю. З якими словами зверталися до Прикарпатців служителі феміди?
У залі обласної держадміністрації усі судді Івано-Франківського міського суду та частина — обласного Апеляційного. Усі вони добровільно погодилися на цю нелегку для них розмову з активістами євромайдану, журналістами та мешканцями краю.
Сергій Янчук, координатор зустрічі: «Ми їх не примушували. Як вони побудують свою промову, своє звернення — це вже на їхній власний розсуд».
Надія Стефанів, голова обласного Апеляційного суду: «Я вважаю, що така люстрація має бути. Вона має пройти згідно закону, але народна люстрація почалася вже сьогодні».
Присутніх цікавили розмір зарплат суддів, до речі, називалися суми від 12-ти до 20-ти тисяч гривень у місяць, статки їх та членів їхніх родин, чи чинився на них тиск зверху при прийнятті рішень, і, звичайно, корупційні схеми.
Надія Стефанів, голова обласного Апеляційного суду: «Сказати так чи ні я не можу. Якщо сказати так треба писати заяву на звільнення. Якщо я скажу ні, що я їх не брала, то ви мені не повірите».
Адвокати, які були присутні у залі і теж працюють у цій системі, на захист суддів казали, що, крім тих, хто брав хабарі, були також ті, хто давав.
Руслан Коцаба, журналіст: «Всі знають, що адвокати є «мусорські», «СБУшні» і так далі. Не можна зараз робити скандал на цьому».
Нарікали на нинішню систему судочинства і самі служителі феміди.
Андрій Малєєв, заступник голови обласного Апеляційного суду: «Систему треба змінити. У мене є претензії до нашої системи судочинства. Вона затратна, неефективна, багато в чому не справедлива. ЇЇ треба міняти. Випрацьовуйте модель по якій її міняти. Будемо робити так, як ви зробите. Якщо треба наша допомога, як професіоналів, допоможемо обов'язково».
Тарас Антоняк, голова Івано-Франківського міського суду: «Від себе і від колективу прошу перед громадою вибачення. Вибачення за той негатив, той біль, за все те недобре, за те чому судова система так низько впала в українському суспільстві».
Під час протестів не всі рішення приймалися виключно проти мітингувальників, кажуть судді. Чимало запитань із залу були щодо конкретних справ, які розглядалися ще перед акціями протесту.
Ярослав Ткачівський, депутат обласної ради: «Завжди в суді є незадоволена сторона. Я би хотів, щоб у цьому залі не зводили рахунків, тому що хтось буде незадоволений».
Ольга Бабій, суддя Івано-Франківського міського суду: «Я є суддею і відповідаю за свої рішення. Керуюся виключно законодавством України і тією практикою, яку створюють вищі суди. Зокрема правові позиції Верховного суду є обов'язковими для судді першої та будь-якої іншої інстанції».
Інесса Болюк, суддя Івано-Франківського міського суду: «Жодного рішення за яке мені соромно і за яке я би хотіла каятися — я не приймала. І тому сьогодні я прийшла до людей, а не до злочинців. Ми прозорі та готові спілкуватися з людьми. Ми показали, зокрема Івано-Франківський суд, що ми не боїмося людей і ніколи не боялися».
За словами координатора зустрічі, Сергія Янчука, цих людей можна уже поважати за те, що вони, на відміну від багатьох своїх колег, наважилися і прийшли до зали на народну люстрацію. А люстрація згідно з законом, переконані всі, ще попереду.