13 лютого 2014 року / 20:33
Проект "Термоелектричні матеріали та пристрої для енергозаощадження та підвищення безпеки"
Категорія: Технології
Науковці Прикарпатського національного університету спільно з турецькими колегами з університету Гезі (Анкара) працюють над проектом «Термоелектричні матеріали та пристрої для енергозаощадження та підвищення безпеки». Фінансується він НАТО в рамках програми «Наука заради миру та безпеки». 12-го лютого в Івано-Франківську відбулася презентація проекту.
Школа фізики Прикарпатського університету відтепер працюватиме над створенням термоелектричних матеріалів та пристроїв для енергозаощадження та підвищення безпеки. Це дуже зручні пристрої, переконують науковці, які можна використовувати для того, щоб охолодити якийсь працюючий двигун чи використати додаткову енергію. В найближчому майбутньому в Івано-Франківську розроблятимуть модульні частини, а саме виробництво відбуватиметься в Туреччині.
Андрій Загороднюк, проректор з наукової роботи Прикарпатського університету: «Можна робити невеликі холодильники, які працюють без двигуна. При підключенні двигуна стінки охолоджуються, не шумить».
Працівники Прикарпатського університету виграли міжнародний грант. Цей процес тривав майже два роки. Партнерами стали науковці з Анкари, то ж відтепер обидва заклади отримуватимуть фінансування в рамках програми НАТО.
Андрій Загороднюк: «Фінансування цієї програми складає 240 тисяч євро на рік. З них 80 тисяч іде нашим партнерам із Туреччини».
За ці кошти, кажуть науковці, можна закупити необхідне обладнання, а також фінансувати поїздки на конференції в Туреччину для обміну досвідом і тіснішої співпраці.
Рашид Ахиска, керівник проекту в Україні, професор університету Гезі (Туреччина): «В рамках цього проекту буде створена база для отримання високо-температурних матеріалів, а також база для виробництва та реалізації цих матеріалів і в Україні, і в Туреччині».
Програма НАТО фінансуватиме реалізацію проекту протягом 2014–2015 років. Активно залучатимуть до роботи і студентів. Цю нагоду використають для налагодження співпраці з турецькими науковцями загалом і у інших напрямках діяльності.