14 січня 2014 року / 16:49
Івано-Франківськ отримав найдавніше відео своєї історії
Категорія: Історія, Релігія
Завдяки дослідженням двом молодим науковцям Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Петра Гаврилишина та Романа Чорненького Івано-Франківськ отримав найдавніше відео у своїй історії. На ньому відзняті Польською агенцією Телеграфічною події коронації ікони Матері Божої Ласкавої Станіславівської. В центрі польської культури та європейського діалогу відбулася презентація цього унікального фільму.
Презентація найдавнішого відео з історії Станіслава в Івано-Франківському центрі польської культури та Європейського діалогу відтворила величну подію 30 травня 1937 року — коронацію ікони Матері Божої Ласкавої Станіславівської. Історики, краєзнавці називають цифру до 15 тисяч учасників тих урочистостей, які показують на скільки цінувалися і сповідувалися духовність, віра Божа, міжнаціональна толерантність.
Ян Остащук, директор центру польської культури та Європейського діалогу: «В католицькій церкві традиція коронації образів, ікон чи фігур Марії із дитям Ісусом є своєрідним вираженням віри у співвикупительну роль Діви-Марії, котра була причетна до спасительної місії Ісуса Христа від самого моменту Благовіщення і є причетною до вічної слави царювання Ісуса Христа».
Оригінал ікони Матері Божої Ласкавої Станіславівської тепер знаходиться у Гданську. Кілька років тому український художник Валерій Твердохліб створив її точну копію, яка є тепер в Івано-Франківській греко-католицькій церкві Святого Івана Христителя, де парохом служить отець Володимир Вінтонів, який чи не найбільше посприяв поверненню копії ікони до Івано-Франківська.
Володимир Вінтонів: «Важливо те, що ікона Матері Божої Ласкавої Станіславівської має об'єднувати всіх. Це та цінність, до якої мають прибігати, як українці, так і поляки, так і інші національності. Я маю такий задум на березі річки Бистриці, де зараз Господь Бог дав мені можливість побудувати невеличку церковку і, де дав можливість занести копію ікони Матері Божої Ласкавої Станіславівської, де Вона творить чуда, побудувати спільний сакральний центр для ушанування всіх тих трьох культур, які були в нашому місті».
Івано-Франківськ отримав найдавніше відео зі своєї історії завдяки двом молодим науковцям Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Роман Чорненький, науковець: «Працюючи над старими матеріалами, я знайшов книгу отця Константина Жукевича, яка описує коронацію в 1937-го року. В одній із сторінок цієї книги я знайшов інформацію, що усе дійство фільмувало Польська Агенція Телеграфічна. Потім в нас разом з Петром виникла ідея, що можна його шукати. У міжвоєнний період в кінотеатрах показували не рекламу, як зараз, а кіножурнали перед кожним кіносеансом».
Петро Гаврилишин, який проходить наукове стажування у Варшавському університеті опрацював фонди національного кіноархіву Польщі і віднайшов кіножурнал з цим унікальним відео. На прохання ректора Прикарпатського університету Ігоря Ципенди польська сторона люб'язно надала копію фільму, яка тепер є власністю університету. Презентація найдавнішого відео Івано-Франківська організована центром Польської культури вже стала значимою подією в сучасній історії міста.