22 листопада 2013 року / 22:12
Виставка про голодомор в музеї визвольної боротьби
Категорія: Суспільство, Історія
«Перед живими і мертвими, перед всім світом маємо сказати — Голодомор був геноцидом українського народу». Такі слова характеризують виставку, яку 22 листопада відкрили в Музеї визвольної боротьби. Про найтрагічнішу сторінку історії України. Про те, як за 17 місяців за різними даними загинуло від 7-ми до 12-ти мільйонів українців.
Виставка, яку відкрили в Музеї визвольної боротьби, об'єднала в собі дві експозиції. Одна — розповідає про минуле фактами, інша — говорить символами.
Мар'яна Мазур, журналіст: «Ось це денна норма їжі, яку на той час могли роздобути селяни. Тут — символ втрачених людських помешкань, а попід стелею відображені знищені життя людей».
Ці сорочки — як символ людських душ. Вони привезені зі Східної України. Їх зібрала прикарпатська майстриня Марія Турчин. А це — фотографії та публікації в тодішніх газетах. Відображено, як з власних дворів виганяли сім'ї, відбирали останній кусень хліба, в кого перетворювалися раніше здорові люди.
Ярослав Коретчук, директор музею визвольної боротьби: «Багато наших краян, особливо Тернопільської області, намагалися допомогти нашим вихідцям із Східної України роблячи плоти, збираючи на них продукти харчування, в першу чергу зерно, і спускаючи їх по річці Збруч, яка тоді була кордоном між Польською державою і Радянським Союзом».
Ось у таких мішках та на ось таких плотах намагалися переправляти Збручем їжу, якщо її, звичайно, ніхто не перехоплював. А в цьому кутку — книжки-списки людей, які загинули в час Голодомору. Хоча… справжньої причини смерті на сторінках видань не вказано: нібито вмирали від тифу, ніби від серцевого нападу…
Ярослав Коретчук, директор музею визвольної боротьби: «Є проблеми, люди хворіють на різноманітні хвороби. Від чого вони і помирають, а голоду як такого явища в масштабах цілої країни — немає».
Саме від голоду навесні 1933-го року щохвилини вмирало 17 людей, тисячу — щогодини і 24 тисячі щодня.
Омелян Левицький: «Коли взяти тих людей, які загинули від війни, яка тривала чотири роки за 100%, то від голодомору померло 160%».
В той час, коли люди гинули від голоду, радянський союз продавав зерно іншим країнам. Голодомор 32-33-гго років був Геноцидом українського народу. То ж нехай свічки пам'яті зігріють душі померлих.