15 листопада 2013 року / 01:42
В очікуванні сланцю
Категорія: Надзвичайні ситуації
В очікуванні сланцю. Західна Україна готується до приходу американського інвестора, який найближчим часом розпочне геологічну розвідку — впродовж 5-ти років вивчатиме природні ресурси та шукатиме сланець, а після цього візьметься за його видобування. Як українцям підготуватися до приходу інвестора та перестрахувати себе від можливих ризиків роздумували на відкритій дискусії, що відбулася в Івано-Франківську за участі екологів, науковців та посадовців різних рівнів.
Фактор ризику. Близько 100 населених пунктів на Івано-Франківщині та понад 300 у Львівській області входять до Олеської площі. У цьому й основна небезпека, наголошують експерти, бо є ймовірність, що на таких густо заселених територіях сланцеві свердловини працюватимуть по сусідству з людськими оселями. Сланцю, як вогню, бояться у Тлумацькому районі, де 90% населених пунктів входить до Олеської ділянки. Люди кажуть, що можуть залишитися без питної води.
Михайло Вишневський, голова Тлумацької районної ради: «В районі є проблеми з водою. Це пов'язано, очевидно, з природними катаклізмами, але рівень води значно впав, в тому числі і в річці Дністер. Судячи з отриманої інформації, люди не бачать безпеки у видобутку цього газу».
Зневоднення «сланцевої» території — одна з можливих загроз. А їх є десятки, переконані львівські активісти. За їхніми словами, чистими після сланцю не вийти, бо за півстоліття видобування хімікатами зіпсують усе — воду, повітря та землю.
Ігор Гурняк, голова Асамблеї громадських організацій малого і середнього бізнесу України (м. Львів): «Чекайте того, що в колодязі у вас буде отрута або взагалі не буде води, дихати ви будете отрутою, ми можемо очікувати спалах раку і інших захворювань, що каліцтво при народженні може стати звичайним явищем, тому що тут є підвищена радіоактивність».
Сланцева отрута це — півтисячі різноманітних хімічних речовин, які застосовують американці під час видобування сланцевого газу.
Юрій Ситник, громадський діяч зі Львова: «Лутардельдегід — спричиняє алергічні реакції, астму, токсичність імунної системи та репродуктивних органів. Наступне етиленгліколь. Попадання в організм людини може призвести до незворотних змін та летального кінця».
Попри можливі ризики, світ не відмовляється від видобування сланцевого газу. Свердловини працюють в 50-ти країнах, де застосовують традиційну технологію видобування сланцю — горизонтальне буріння та гідророзрив пласту.
Вадим Козленко, заступник директора департаменту промисловості та інфраструктури Івано-Франківська ОДА: «Зрозуміло, що ризик є всюди. Треба робити моніторинг і фаховий, як передбачає угода».
Одна з «переваг» видобування сланцю в Україні — прибуток для територіальних громад. Ці гроші допоможуть населеним пунктам розвиватися, переконаний автор «сланцевого законопроекту», народний депутат України Юрій Дерев'янко. Він підрахував з Олеської площі Україна заробить від 102 до 528 мільйонів доларів на рік.
Юрій Дерев'янко, народний депутат України: «Сільська селищна рада — 1,5% з тих 10%, яких від частки держави громада отримує. Районна рада — 3,5% від тих 10% і обласна рада — 5% від 10% доходів держави від видобутку сланцевого газу».
Юрій Дерев'янко запропонував, щоби убезпечити населення, потрібно підготуватися до приходу американської компанії. Для цього перевірити стан української води, землі та повітря. А коли розпочнуться роботи, громада та місцева влада мають спільно стежити за діяльністю інвестора.