23 жовтня 2013 року / 01:04
Форум Карпатських мас-медіа
Категорія: Суспільство
Питання промоції транскордонної співпраці та регіонального розвитку Карпатського регіону обговорили у Львові. Представники мас-медіа Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької, Закарпатської областей та Підкарпатського воєводства Республіки Польща зібралися на Форум Карпатських мас-медіа. Представники українських та польських ЗМІ, а також керівники спілок журналістів мали змогу обмінятися досвідом та домовились про співпрацю.
Питання висвітлення проблем Карпатського єврорегіону у польських та українських засобах масової інформації. Які важливі теми нині оминають журналісти і як можна допомогти у промоції регіону. Про це у Львові говорили представники мас-медіа, органів влади, місцевого самоврядування, громадських організацій та експерти.
Йозеф Матуш, керівник відділу асоціації польських журналістів у Ряшеві: «Відкриваючи газети, чи якісь інтернет-видання з українського чи польського боку, ви швидше знайдете інформацію про те, що робиться в Токіо, Лос-Анджелесі, але ви не знайдете нічого про те, що робиться в Мостиську, Перемишлі чи Кракові. Ми дуже близько живемо, але не знаємо хто що робить і що діється, наприклад, цього уікенду у Львові. І власне це є найбільша проблема, що ми мало звертаємо уваги на те середовище, в якому живемо і куди їздимо».
Андрій Болкун, відповідальний секретар Львівської ОО НСЖУ: «Всі живемо якимись стереотипами, які давно збудовані і які, нажаль, в нашій свідомості і далі продовжують існувати. А цей форум, ці ідеї дають можливість будувати нам людський діалог, звичайний діалог між колегами, між людьми одного фаху, обмінюватись думками, ідеями, якимись власними здобутками, помилками. Тому що стереотипи у нас які — супермаркет, там базар, кримінальний там якийсь момент, а ми не знаємо життя, яке існує в тому ж прикордонні».
А тому впевнені організатори Форуму потрібно створити усі необхідні умови аби журналісти мали змогу більше писати про новини прикордонного буденного життя сусідів. І першим кроком співпраці між польськими та українськими ЗМІ стало підписання в рамках форуму Угоди про створення Ради Карпатських мас-медіа.
Вікторія Плахта, голова Івано-Франківської ОО НСЖУ: «Якщо взяти власне Івано-Франківщину, то ми знаємо скільки в нас є налагодженої співпраці між бізнесовцями, між аграріями. Дуже багато в нас наших випускників шкіл навчається в Польщі. В нас їздять маршрутки, де пропагують освіту в Польщі, але власне, що робиться в середовищі журналіському? Ми десь досить скупу інформацію про це маємо. Так що ми надіємся на велику співпрацю, ми надіємся на те, що справді будуть організовуватись прес-тури, як з одного боку так і з другого боку».
Галина Литвин, виконавчий директор асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати — Україна»: «Ми маємо надію, що сьогоднішня наша ініціатива, ініціатива наших польських колег щодо створення ради Карпатських мас-медіа. А для підтримки цієї ініціативи ми запрошуємо усіх вас. Усіх охочих підписати декларацію про підтримку такої ради стане першим кроком для того, щоб сформувати мережу представників засобів масової інформації, як інформаційної платформи про розповсюдження доброї інформації, добрих позитивних практик про те, що діється на українсько-польському кордоні, а в майбутньому, щоб ця мережа розповсюджувала також на територію всього Прикарпатського регіону, до складу якого додатково ще входять Словаччина, Угорщина і Румунія».
Ще одне завдання асоціацій «Єврорегіон Карпати-Україна» та »Єврорегіон Карпати-Польща», які і організували форум — розповісти журналістам, як писати проекти та звідки можна черпати незалежні ресурси, щоб робити власні журналістські розслідування. Адже сьогодні мало говориться про проекти для співпраці журналістів. В Україні дуже мало або взагалі немає про це інформації.
Оксана Петринич, представник асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Польща»: «Це є власне проблема, що всюди про це говориться, але говориться серед організацій, які користають з фондів і головного інформатора, який повинен цю інформацію розносити журналістам. Мало хто про це інформує, про що взагалі йдеться. На жаль тема є мало відомою, особливо на українському боці. Дуже мало говориться про проекти. Якщо говориться, то нажаль ця інформація дуже часто є не якісною, але не з вини журналіста, а тому що він сам має дуже мало інформації, що це взагалі таке і можливість знайти це українською мовою».
Окрім обговорення важливих тем у роботі журналістів на Форумі також презентовано напрацювання проекту «Карпатські мас-медіа як інструмент промоції транскордонної співпраці у Карпатському Єврорегіоні, публікацію Карпатські мас-медіа» — аналіз та можливості польсько-українського транскордонного співробітництва, видану в його рамках. Тож, плідна співпраця розпочалася.