16 жовтня 2013 року / 15:31
Патріарх Йосиф Сліпий
Категорія: Релігія, Історія, Освіта
На пошанування 120-тої річниці від дня народження великого українця, Патріарха, Кардинала, Глави Української Греко-Католицької Церкви — Йосифа Сліпого у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника відбулася міжнародна наукова конференція, у якій взяли участь визначні духовні та наукові діячі, які особисто знали і працювали разом з Патріархом — Блаженніший Любомир Гузар та видатний український професор Леонід Рудницький.
«Молитву мовлю до нашої небесної заступниці і владичиці Богородиці Преснодіви. Прийми під Свій могутній Покров нашу українську церкву і наш український нарід», — це слова із заповіту Патріарха, Кардинала, Глави Української Греко-Католицької Церкви — Йосифа Сліпого. Він жив заради України і її народу, працював, страждав, терпів за неї муки і з думкою про неї помирав. Значення цієї постаті в історії, як церкви, так і держави загалом, важко переоцінити, переконані науковці.
Ігор Цепенда, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника: «Те, що ним було зроблено — це був злам розуміння ролі церкви у суспільстві. Треба пам'ятати, що він виховав плеяду священників, будучи ректором Богословської академії, яка потрапила в надзвичайно складний період в історії української греко-католицької церкви і які вистояли, і засвідчили про те, що окрім знань, які вони отримали, вони отримали силу духу, незламну силу, яка була вихована саме Йосипом Сліпим».
Нам, українцям, переконані гості конференції, яким поталанило у житті безпосередньо спілкуватися з патріархом, потрібно ще багато часу, щоб до кінця осмислити і втілити у життя усі ті цінні настанови, які залишив у спадок нам Йосип Сліпий. Це завдання ще для багатьох наступних поколінь.
Блаженніший Любомир Гузар: «Він почав певний, певні думки, певні плани, певну ревізію, яку ми сьогодні повинні пізнавати і здійснювати».
Постать Йосипа Сліпого була надзвичайно багатогранною, як відзначалося на конференції — це чудовий господарник, духовний діяч, дипломат і науковець.
Леонід Рудницький, професор: «Я мав велике щастя в своєму житті спілкуватися і працювати з ним. Бути в нього дуже часто і слухати його, вести дискусії з ним. І я можу ствердити сміло, що в нього наука була на першому місці. Він найкраще, як людина, почував себе між професорами. Так що я думаю, що навіть волів бути між професорами, ніж між владиками».
Ще один вислів про Йосипа Сліпого залишив нам Папа Іван Павло ІІ, прощаючись із тілом патріарха в соборі Святої Софії, він сказав: «Це був великий чоловік. Він змагався за справедливу справу». Що ж до молодих людей, які стали учасниками конференції, то їм і усім присутнім блаженніший Любомир Гузар побажав насамперед: не лінитися — працювати, бо зробити у житті потрібно чимало. А часу на це маємо не так багато.