11 жовтня 2013 року / 19:34
Музей нафтопромислів Галичини
Категорія: Історія
У Надвірнянському районі відкрили музей нафтопромислів Галичини. Відтепер село Пнів прикрашатимуть дивовижні споруди, що ознайомлять з розвитком нафтогазової промисловості, починаючи з 18-го сторіччя і до сьогодні. Цікаво, що половина експонатів розташована просто неба. Це перший в Україні такий музей.
Саме з такого обладнання розпочиналась нафтова промисловість Прикарпаття. У 18-му сторіччі робітникам видобувати чорне золото було не легко.
Нафту вичерпували з дна колодязя, піднімали на гору і виливали в жолоб, або безпосередньо в бочки. Процес видобування описує Микола Матусевич. Він працював слюсарем, та сьогодні на 10 хвилин став актором.
Микола Матусевич, грає роль робітника: «Я беру кінський хвіст, мокаю в нафту, ну з водою емульсію. Потім голою рукою беру це відділяю у відерце. Потім коромисло беру на плечі і, відповідно, відношу, і в ємність це все виливаю».
Група талановитих людей організувала невеличке театралізоване дійство, щоб продемонструвати процес видобутку нафти у 18-му сторіччі.
Володимир Молдавчук, в ролі наглядача: «З часом винахідники зрозуміли, що це є перспектива, хоча на той час мало хто про це розумів. Це була його винаходка і, відповідно, почали торгувати і почали торгувати доволі потужно».
Музей створено в липні 2012-го з ініціативи однодумців, котрі об'єдналися в громадську організацію «Інститут історії Надвірнянського нафтопромислового району». Науковці здійснили чимало експедицій. Як з'ясувалося, обладнання 17-19-гго сторіччя майже втрачене. Нафтова вежа, триноги, кірат виготовляють у натуральну величину. Що збереглося, відновлюють. Наразі, просто неба 8 експонатів. Найстаріша із них — установка групового приводу насосів.
Ігор Гузійчук, голова громадської організації: «Коли свердловини почали експлуатувати насосним способом, не було поширено електродвигунів. Були парові двигуни, щоб експлуатувати кілька свердловин одним паровим двигуном, розробили групові установки, коли від одного двигуна експлуатували кілька свердловин».
Частина експонатів розташована в приміщенні. Музей просто неба стане окрасою краю, приваблюватиме туристів. А ще, студенти чи працівники цієї промисловості матимуть можливість почерпнути щось корисне для себе.