3 жовтня 2013 року / 22:43
Наукова конференція "Християнство у Карпатах"
Категорія: Релігія
2013 — рік 1025 від часу хрещення Руси-України. В нашій державі і на Прикарпатті, зокрема, відбулося чимало урочистостей та наукових зібрань, присвячених подіям, які відбувалися у стольному граді Києві, за князя Володимира. Івано-Франківських науковців цікавить не менш важливе питання: як виникло і розвивалося християнство у нас, у Карпатах. Саме цьому присвячена конференція, яка у четвер розпочала роботу у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника.
Знаково, кажуть організатори всеукраїнської конференції, що відбувається вона напередодні Вільнювського саміту, де Україна прагне і має реальні шанси підписати асоціацію з Європейським союзом.
Микола Кугутяк, директор інституту історії, політології і міжнародних відносин ПНУ ім. В. Стефаника: «Це природній вибір, оскільки ми йдемо до себе, повертаємося додому і така природність цього вибору полягає в тому, що 1025 років тому тодішня Русь-Україна обрала європейську орієнтацію. Вона прийняла християнство. Україна ввійшла в коло християнських народів і, тим самим, визначила систему цінностей свою і подальшу парадигму свого розвитку».
Конференції передувала клопітка багаторічна робота прикарпатських науковців, які досліджували донині невідомі факти існування християнських святинь на теренах Прикарпаття.
Микола Кугутяк, директор інституту історії, політології і міжнародних відносин ПНУ ім. В. Стефаника: «Проведені дуже серйозні дослідження за останніх 5–6 років, інститутами історії, етнології, археології Карпат, де виявлено, в ході досліджень, виявлено біля 140 монастирів середньовічних і нового часу тільки в нашому краї, в нашій області, які потребують детальнішого вивчення».
Ігор Ципенда, ректор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаникка: «Завдячуючи такій титанічній праці наших науковців, ми маємо не тільки цікаві артефакти, ми маємо вже навіть концепції, які підтверджують хроніки, зокрема Альмасумі, який в 10 столітті говорив про те, що тут знаходиться третій по величині найбільший дохристиянський слов'янський храм і також треба подякувати все таки нашій місцевій владі, обласній державній адміністрації, обласній раді, які відчули важливість цієї теми і вже впродовж декількох років йдуть фінансування, починаючи з 2008 року, коли були перші виділені 240 тисяч на реалізацію цього проекту».
Така робота може також суттєво вплинути на туристичну привабливість Прикарпаття. Ще одна приємна новина озвучена науковцями — нині готується до друку три-томне видання «Великий скит у Карпатах», присвячений Манявському монастирю, саме там у п'ятницю планують побувати і продовжити свою роботу учасники наукової конференції.