26 листопада 2009 року / 09:33
Подарунок на день народження Заливахи — віднайдені роботи
Категорія: Мистецтво, Культура, Суспільство
26 листопада 1925 року в селі Гусинка Харківської області народився відомий тепер на весь світ художник Опанас Заливаха — один із найулюбленіших синів Прикарпаття. Видатний майстер різця і пензля відійшов у кращий світ 24 квітня 2007 року, залишивши по собі світлу пам'ять і творчі роботи, які своїм національним наповненням сколихнули свідомість українців.
З нагоди дня народження Опанаса Заливахи у мистецькій галереї «Цмок» виставлено фрагменти панно кав'ярні «Медівня», які багато років вважались втраченими.
Рік за роком зникали з мистецької карти міста розписи, мозаїка, кераміка, рельєфи руки непересічного автора. Роботи були в кав'ярнях «Казка», «Вишиванка», барах «Ватра», «Десертний», готелі «Україна», крамниці «Едельвейс», їдальні «Пельменна».
Вже по відході художника у кращий світ громадськість Івано-Франківська стала на захист монументального панно Опанаса Заливахи в колишній кав'ярні «Білий камінь», приміщення якої є тепер філією банку. Унікальне панно зараз прикрашає інтер'єр установи і є надія, що буде збережено.
Опанас Заливаха творив у техніках олійного живопису, акварелі, робив вітражі, панно. Йому підкорились дерево і глина. Він освоював авторські техніки — копіювати категорично відмовлявся.
«Працювати з людиною, з митцем такої могутньої мистецької потуги, такого могутнього інтелекту — то було саме задоволення, — згадує художник Юрій Матвієнко. — Монументальне мистецтво — це мистецтво колективу, де кожне мистецьке “я” зливається в одне велике мистецьке “ми”, українське “ми”. Коли ми з ним працювали, то працювали окрилено, він був як диригент великого оркестру, вмів те все організувати, дати нам запал і ми одержували високоякісний мистецький продукт».
Те, що Заливаха не вмів і не хотів наслідувати чогось підтверджує і владика УГКЦ Микола Сімкайло. Він згадує, що довго впрошував художника перемалювати з образочка Зарваницьку Божу Матір, і той погодився зробити, але по-своєму.
У 2000-му році зі стін колишньої «Медівні» знято панно авторства Опанаса Заливахи, Богдана Годя та Юрія Матвієнка. З того часу панно вважалося втраченим, та виявилося, що нові власники — Володимир Семчук і Уляна Скасків усі ці роки зберігали фрагменти панно у своєму гаражі.
Художник Богдан Бринський у день народження митця розгорнув у мистецькій галереї «Цмок» невелику експозицію з елементів панно. Всі, хто в цей день зайшли поглянути на картини, стали учасниками унікальної події.
Хоча роботи зберігалися в невідповідних умовах і понищилися, щастя, що вони таки збереглися. Галерею пан Бринський вважає «перевалочним пунктом», з якого робота Опанаса Заливахи перейде у широкий світ.
На глиняних фрагментах — гуцули, квіти, стільники, бджілки — символи радості, тепла, любові та величезної працездатності. Таким був Опанас Заливаха. Таким він залишиться назавжди в нашій пам'яті.