23 жовтня 2009 року / 15:22
Громада допомагає міській владі вирішити дорожні проблеми
Категорія: Міська влада, Суспільство
В неділю Україна відзначатиме День автомобіліста і дорожника. З цієї нагоди відбувся круглий стіл за участю представників служби доріг, «Облавтодору», державного комунального підприємства «Електроавтотранс», приватних перевізників, депутатів міської ради, працівників відділу державної автоінспекції та керівників громадських організацій.
На засіданні обговорили проблеми та перспективи, пов'язані з транспортною інфраструктурою в обласному центрі, стан автомобільних доріг, їхнього освітлення, безпеку водіїв та пішоходів. У підсумку учасники круглого столу пообіцяли невдовзі запрезентувати івано-франківській громаді комплексну програму «Дороги міста».
На сьогодні в Івано-Франківську склалася непроста ситуація з дорогами. Більшість із них потребують суттєвого ремонту, а багато вже давно дозріли до капітального. «Ямковий» ремонт чергується з «латковим», але кардинально на якості доріг жоден з них не позначається.
Біда, що суттєво змінилися розрахунки вартості капітального ремонту доріг. Ще донедавна всі чули, що 1 кілометр дороги коштує 1 мільйон гривень. Тепер же, стверджує заступник начальника обласної служби доріг Олександр Голод, ремонт і впорядкування такої відстані може коштувати і 10 мільйонів гривень.
За словами голови «Громадського форуму Івано-Франківська» Юрія Солов'я, за останні три роки на ремонт доріг у місті було витрачено понад 50 мільйонів гривень. За старими мірками це могло б означати 50 кілометрів нових доріг. Всього в Івано-Франківську налічують 192 кілометри дорожнього покриття, отже третина вулиць міста була б гладкою, якби не «ямкові» ремонти з короткотривалим ефектом.
Проте фахівці відзначають, що поточний ремонт доріг — єдиний вихід із ситуації для міста, якому, як відомо, завжди бракує грошей. Але, підкреслює досвідчений дорожник Юрій Чорнописький, заступник головного інженера з якості «Облавтодору», якби ці ремонти робилися старанно, за інструкцією, то і гроші би економилися, і стан вулиць був би значно кращим.
«По наших інструкціях працює весь захід, — запевняє пан Чорнописький. — Там такі самі методи ремонту вулиць, тільки там добросовісніше до цього ставляться».
Автомобілів на дорогах міста стає все більше, і сподіватися на зворотню тенденцію не варто. З огляду на це, зауважили учасники круглого столу, вже давно слід розробити нову схему руху транспорту в Івано-Франківську.
«У нас є така програма, — говорить директор підприємства “Електроавтотранс” Леонід Яковець. — Міськвиконком її замовляв, і вона існує років 10. Це робили фахівці з Київського транспортного інституту, де чітко вказано, що треба робити. А ситуація з того часу, коли вони робили ці дослідження, не помінялася, тому що на той час вже була така транспортна структура».
Тим більше, додав голова асоціації приватних таксистів Роман Харук, працівники транспортного відділу аналізували актуальний рух транспорту і пасажиропотік в місті, а не посилалися на готові дані. Мабуть, є явні труднощі, які заважають міській владі запровадити кращу схему руху, розроблену київськими спеціалістами.
Учасники круглого столу не оминули увагою освітлення вулиць, розмітку пішохідних переходів та облаштування місць для паркування. Поруч з напливом автотранспорту, важливість цих проблем зростає в геометричній прогресії. Присутні на засіданні також відзначили, що процес проведення тендеру на будування доріг повинен бути прозорим.
Сподіваємося, що комплексна програма «Дороги міста», яку учасники круглого столу запланували представити у лютому наступного року, не загубиться серед інших цікавих і необхідних проектів, які міська влада не в стані реалізувати самотужки.