16 жовтня 2009 року / 17:05
Прикарпатці схиляють голови перед подвигом вояків УПА
Категорія: Культура, Суспільство
Прикарпаття вшановує борців за волю України. У меморіальному сквері відбулася панахида за загиблими. А пізніше повстанці та небайдужі до свого минулого українці зібралися в обласному музично-драматичному театрі на святкову академію з нагоди 67-ої річниці створення Української Повстанської Армії.
«Здобудеш українську державу або згинеш в боротьбі за неї». Для них — тоді ще зовсім юних — то були святі слова. Вигукнувши: «За Україну!» вони йшли на смерть, але вірили, що це недаремно. Минули роки, і тепер можна з певністю сказати: якби не національно-визвольна боротьба українського підпілля, незалежності ми сьогодні не мали б.
Тепер ми схиляємо голови перед їхнім подвигом і захоплюємося їхніми ідеями. У меморіальному сквері Івано-Франківська святі отці відслужили панахиду за загиблими у важкій, нерівній боротьбі воїнами Української Повстанської Армії.
Мало здобути незалежність — її треба зберегти. Щоб недаремною була велика жертва, яку поклали на вівтар України тисячі юнаків і юначок. Про це мовили на урочистостях, які продовжилися в обласному музично-драматичному театрі.
«У квітні 43-го року УПА налічувала 8–10 тисяч вояків, а в червні — біля 22-ох тисяч, — підкреслив зі сцени Фотій Володимирський, голова братства ОУН-УПА Карпатського краю. — І нині, коли ми дивимось на ці події з відстані 67-ми років, коли ми порівнюємо їх із теперішньою обстановкою, ми гордимося за наших тодішніх керівників, за їхню героїчну відвагу, відданість і посвяту великій ідеї визволення».
Прикро, але борці за волю України донині не визнані своєю державою. На цьому наголосив керівник Івано-Франківської обласної державної адміністрації Микола Палійчук. Він закликає боротися з міфами про вояків УПА.
«Нас іще нині змушують випрошувати крихти своєї історії у сусідів, дехто ще й нині тиражує давні кагебістські жахи про кровожерних бандерівців, — говорить пан Палійчук. — Правда про Українську Повстанську Армію стала заручницею політичних спекуляцій. Штучно створивши світоглядний вододіл по лінії УПА — Червона армія на зразок вододілу між злом і добром комуністичні ідеологи і не сподівалися, що їхній єзуїтський винахід буде працювати і в незалежній Україні. Такий собі вічний двигун протистояння. Така собі міна нестихаючої дії».
Як зазначив керівник області, УПА була армією без держави. Тепер маємо загрозу стати державою без армії. Недалекоглядність, а часом і ворожість сучасних політиків ми можемо здолати, засвоївши уроки минулого, переконаний Микола Палійчук. В єдності — сила народу. І в глибокому пошануванні славної історії та її героїв.