12 жовтня 2009 року / 13:51
В Івано-Франківську можна перевірити продукти на ГМО
Категорія: Суспільство, Екологія, Медицина
Застосування методів сучасної генетики для поліпшення харчових властивостей рослин, тварин і мікроорганізмів, безперечно, почали практикувати з благородною метою: забезпечити людство великою кількістю дешевої і поживної їжі, врятувати корисні культури від паразитів, зробити їх стійкішими до погодних умов. Проте у палиці два кінці — такий глибокий вплив на організми піднімає етичні, релігійні та медичні питання.
Навала продуктів із вмістом генетично модифікованих організмів почала викликати занепокоєння ще у середині 80-их минулого століття. Розвинені держави почали контролювати використання ГМО та повідомляти споживачів про їх наявність у продуктах.
В Україні такий нагляд почали вести недавно. Лише декілька років тому влада підтримала інтереси українських споживачів законами про заснування відповідних лабораторій. Проте з фінансовим забезпеченням вимог закону виникли ускладнення. У Харкові, наприклад, створенню такого центру посприяли кілька місцевих підприємств, а івано-франківським фахівцям довелося діяти самотужки.
«На жаль, за власний кошт, тому що тяжка економічна ситуація і органи влади не змогли нам допомогти, хоч хотіли, — розповідає заступник генерального директора ДП “Івано-Франківськстандартметрологія” Володимир Соколовський. — Ми акумулювали гроші, частину грошей нам надали в безвідсотковій позиці нашого державного комітету Держспоживстандарту України, ми зробили реконструкцію приміщень».
Загалом на підготовку приміщень і придбання обладнання було витрачено 600 тисяч гривень. Фахівці зазначають, що процес аналізу продуктів на вміст генетично модифікованих організмів дуже складний і вимагає особливих гігієнічних умов. Проте ніхто не сумнівається у необхідності таких дослідних центрів.
«Ці лабораторії потрібні так само, як ядерна зброя, як фактор стримування, — вважає мікробіолог Михайло Дильовий, — в першу чергу для того, щоб виробники, які не завжди знають, що вони сюди завозять, щоб вони могли проконтролювати і тримати цей процес під контролем, бо інакше Україна і область стає місцем, куди завозять весь непотріб».
Українці вживають велику кількість продукції, що містить генетично модифіковані організми. Заслужений лікар України Євген Романишин відзначає, що вони входять до складу печива, ковбас і навіть дитячого харчування. Безпека споживання таких продуктів не доведена, а дехто вважає, що вони негативно впливають на репродуктивну функцію людей.
Невдовзі лабораторії, де можна проаналізувати продукти на наявність генетично модифікованих організмів, мають з'явитися в кожній області. В Івано-Франківську її відкрили якраз напередодні свята працівників стандартизації та метрології, яке українці святкують 10 жовтня.