6 серпня 2009 року / 18:13
У краєзнавчому музеї — сонячні українські іграшки
Категорія: Мистецтво, Культура, Суспільство
Народні майстри постановили відновити забуті традиції яворівської школи і нагадати про неповторність української дерев'яної мальованої забавки. В обласному краєзнавчому музеї до уваги великих і малих прикарпатців відкрито виставку двох сотень неповторних виробів.
На виставці «Яворівська народна дерев'яна мальована забавка» можна побачити роботи членів обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Романа Приставського, Василя Яремина, Антона Гули і Тараса Тлустого. Саме вони одними з перших взялися відновити технологію виготовлення народної іграшки.
На щастя, автори самі в дитинстві спілкувалися зі справжніми українськими іграшками, тому з легкістю можуть відтворити форми, барви і звуки вітряків, коників, ляльок, пташок, тріскунців. На переконання майстрів, тільки такі мальовані витвори по-справжньому передають красу і щастя дитинства.
«Забавка яворівська — це весна, — вважає учасник виставки Антон Гула. — Наче була зима, прихолодь, морози, і прийшла весна, радість».
«У тій яворівській забавці — сонце, — говорить інший учасник, Василь Яремин. — Майстер, коли виконував дитячу забавку, він старався вкласти душу».
Традиції дерев'яної мальованої забавки на Яворівщині сягають XVI сторіччя. Раніше існували спеціальні школи майстрів, які передавали свої знання із покоління в покоління, однак за радянських часів багато таємниць цього ремесла було втрачено.
«Витісували, вистругували, як ми називаємо, навіть кололи спочатку великі колоди, а потім робили з них дощечки і ножем-вісняком обробляли заготовки, — розповідає пан Яремин. — От цей тріскунець називається так, бо він з трісок зроблений. До речі, як зауважив один з майстрів на виставці в Косові, ми майже з відходів робимо, бо деталі маленькі, простенька механізація».
Сучасні умільці стараються відродити давні традиції. Але попри екологічні переваги й естетичну довершеність, яворівська забавка містить у собі глибоку національну ідею. Навіть перше знайомство з такою іграшкою залишає багато вражень.
«Не порівняти ці забавки до тих, які привезені з Туреччини, Польщі чи Японії, — переконаний Василь Яремин. — Вони розмальовані шкідливими для здоров'я фарбами, а наші — дерев'яні, звичайні, теплі забавки. Ми би хотіли, щоб дитина, яка піде на цю виставку, підійшла до будь-якої з них і з посмішкою взяла в руки».
Тож батьки, які хочуть, щоб їхня дитина хоч трішки побавилася справжніми, добрими і екологічно чистими іграшками можуть дати їй такий шанс в обласному краєзнавчому музеї. Виставка працюватиме до кінця літа.