23 липня 2009 року / 18:39
Вишивання врятувало життя Євдокії Аннюк
Категорія: Мистецтво
У краєзнавчому музеї Івано-Франківська відкрито четверту персональну виставку робіт вишивальниці з тяжкою долею Євдокії Аннюк. Понад сотню вишиваних робіт тепер зможуть оглянути жителі і гості міста.
Євдокія Аннюк народилася на Городенківщині в селі Сороки, у бідній родині. В ранньому віці втратила батьків, а згодом її спіткало ще одне лихо — лівосторонній параліч. У свої 28 Євдокія залишилася сама в чотирьох кімнатах з пенсією інваліда. Щоб хоч якось зводити кінці з кінцями, вона почала вишивати для людей.
Фрагменти пейзажів, сорочки, подушки, рушники та ще багато інших речей з-під її рук розійшлися по хатах і церквах. Вишивання стало не лише заробітком, а й насолодою. Тепер без вишивок Євдокія Аннюк не уявляє свого життя, а іншим радить не втрачати віру.
«Я не буду спинятися, — переконує досвідчена вишивальниця, — тому що коли я спинюся, я подумаю, що вже приходить кінець. Я буду боротися за свою працю, за цю виставку для тих усіх, навіть хворих людей і дітей, щоби вони не падали духом, щоб не думали, якщо вже у недузі, то ми нічого не можемо зробити. Ми зможемо, і я в тому числі. Я буду творити.»
На відкритті виставки звучало багато щирих і теплих слів, майстрині дарували безліч гарних квітів. Іванофранківцям дуже поталанило, адже вони тепер зможуть побачити ці вишивані дива, які вже потішили очі та зігріли душі тисяч людей.
«Це четверта персональна виставка Євдокії Михайлівни, — розповідає Ганна Вінтоняк, голова спілки майстрів народного мистецтва «Журавка» з Коломиї. — Перша її персональна виставка відбулася в Коломийському музеї народного мистецтва “Гуцульщина”. Виставка тривала дуже довго, майже місяць і мала надзвичайно великий успіх».
Мали нагоду помилуватися роботами пані Аннюк шанувальники вишивання і в інших містах. Працівники Інституту народознавства Національної академії наук у Львові навіть запланували видати книжку Євдокії Михайлівни. А виставка, що відбулася в золотому залі Національного фонду культури, просто-таки зачарувала киян і гостей столиці.
Мистецтво вправної вишивальниці не пропаде, адже пані Євдокія передає своє уміння доньці Любові. Тож і ниточка краси, яка повинна врятувати світ, сподіваємось, не перерветься.