15 липня 2009 року / 18:27
При укусі гадюки слід відразу звертатися до лікаря
Категорія: Медицина
Тривожну ситуацію констатують медики Прикарпаття: на території області люди все частіше потерпають від укусів гадюк. Останнім часом від нападу цих плазунів уже постраждали кілька осіб, яких доставили в обласну клінічну лікарню.
Одного з пацієнтів лікарні швидка допомога доправила з Карпат. Він випадково наступив на отруйну гадюку. Укуси цих плазунів становлять велику небезпеку з початку травня до пізньої осені, особливо для дітей. А напад гадюки звичайної може спричинити фатальні наслідки.
«Вона містить отруту, яка може викликати серйозні реакції в організмі, аж до смерті, — розповідає Ігор Пулик, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії обласної лікарні. — В першу чергу, викликається гемоліз, так зване незгортання крові. Друга реакція — анафілактична, коли в людини знижується тиск, наступає колаптоїдний стан, аж до серцевої недостатності і смерті».
На місці укусу гадюки з'являється почервоніння, набряк, різкий біль, кров не спиняється. Людину, яку вкусила змія, слід заспокоїти, дати напитися води або чаю. Потерпілого найкраще вкласти, пошкоджену кінцівку знерухомити: ногу прив'язати до палиці, а руку — підв'язати.
«Ні в якому разі не треба накладати джгут вище місця укусу, — застерігає пан Пулик, — відмовитися від традиційних заходів, які люди вважають корисними, а насправді мають серйозні недоліки. Це висікання, надрізання, припікання і відсмоктування. Від цього треба відмовитися категорично».
Медики рекомендують протерти ранку вологим бинтом, дати щось заспокійливе і негайно доставити потерпілого в лікарню. В обласній клінічній лікарні є п'ять ампул сироватки проти отрути гадюки звичайної. Такий препарат повинен бути в кожній районній лікарні. Вартість однієї дози — близько 2,5 тисяч гривень, але життя людини вартує значно дорожче.