7 травня 2009 року / 18:38
Співпраця заради здоров'я
Категорія: Медицина, Суспільство, Освіта
В Івано-Франківській області з листопада минулого року діє проект «Разом до здоров'я». Він покликаний зробити доступною інформацію про всі види засобів контрацепції, наголосити на необхідності дбати про власне здоров'я та навчити медиків сучасним практикам у сфері репродуктивного здоров'я. Ініціатори програми очікують зниження рівня безпліддя і захворюваності на інфекції, що передаються статевим шляхом.
На Прикарпатті проект реалізується у Калуському, Коломийському, Косівському, Рожнятівському районах та в місті Івано-Франківську. Ідея фінансується Агентством США з міжнародного розвитку та впроваджується Корпорацією інституту досліджень і тренінгів у співробітництві з Академією освітнього розвитку та Гарвардською школою здоров'я, його підтримує Міністерство охорони здоров'я України.
Втіленням проекту в життя керує координаційна медична рада. В області за його реалізацію відповідає Зоя Ціхонь, заступник начальника головного управління охорони здоров'я з охорони здоров'я матерів і дітей. За її словами, на координаційну раду було запрошено акушер-гінекологів, дерматологів, спеціалістів з Центру планування сім'ї та з Центру попередження ВІЛ/СНІД.
«Розглядалося з точки зору нашої, медичної, дуже важливе питання — це по-перше співпраця, яка в напрямку програми «Разом до здоров'я» є дуже важливою, — розповідає пані Ціхонь. — Це робота і сімейних лікарів, і середньої ланки».
Основним інструментом боротьби з небажаними вагітностями та поширенням інфекцій, що передаються статевим шляхом спеціалісти проекту вважають покращення якості та зменшення вартості медичних консультацій із планування сім'ї та репродуктивного здоров'я. Тому до програми залучають якомога більше медиків усіх рівнів, співпрацюють з громадськими організаціями та обласною владою.
«Ми намагаємося сприяти виконанню обласної програми наданням матеріалів для тренінгів, матеріалів для роботи з населенням, фільмів, буклетів, також сприяємо проведенню координаційної ради та акцій», — розповідає Наталія Заглада, координатор проекту з Києва.
Проект «Разом до здоров'я» буде працювати до 2010 року на національному та обласному рівнях. Його учасники будуть продовжувати організовувати круглі столи, акції, тренінги та розповсюджувати інформаційні матеріали. Програма використовує місцеві ресурси та має створити потенціал для подальшої роботи.
«На превелике щастя є дуже багато зацікавлених людей насамперед серед медичних працівників, які дуже вболівають за стан здоров'я населення, з якими вони працюють, — говорить Ірина Дзьоба, координатор проекту зі Львова. — Також залучені громадські організації, які працюють безпосередньо з населенням для того, щоб подати якомога більше інформації про безпечну поведінку, про важливість акцентувати увагу на власне здоров'я».
Отож, заради поширення інформації про репродуктивне здоров'я громадян співпрацюють вузькоспеціалізовані медики, сімейні лікарі, середній медичний персонал. За словами Мар'яна Яремка, головного позаштатного спеціаліста з акушерства та гінекології обласного управління охорони здоров'я, важливим для проекту є міжсекторальне співробітництво з центрами соціальних служб та вчителями.
Сподіваємось, що реалізація проекту в Івано-Франківській області сприятиме покращенню здоров'я жінок, чоловіків і родин, допоможе населенню перейняти сучасні практики у сфері репродуктивного здоров'я. Завідувачка Центром планування сім'ї Оксана Мазурок переконана, що ці заходи допоможуть зміцнити здоров'я матерів і дітей і навіть знизити рівень безробіття.