29 квітня 2009 року / 10:44
Побратимство забезпечує порозуміння між громадами
Категорія: Суспільство
З 1963 року Всесвітня федерація поріднених міст офіційно відзначає День поріднених міст в останню неділю квітня. Цього року Івано-Франківськ матиме ще одного побратима.
Поняття поріднених міст з'явилося після Другої світової війни для того, щоб підтримувати мир, спокій, взаєморозуміння та повагу між громадянами, містами, народами і країнами. Партнерські відносини між містами — це найкраща можливість для спілкування, обміну досвідом починаючи з освіти і закінчуючи культурою та бізнесом.
«Стосунки починаються з людей — звичайних контактів, звичайних візитів чи то дітей, чи то студентів, чи то звичайних мешканців міста, часом і працівників органів влади», — розповідає Оксана Шийчук, начальник міського відділу міжнародних зв'язків управління економічного розвитку та інтеграції.
Івано-Франківськ уже поріднився з містами Польщі, Румунії, Угорщини, Латвії, Литви, Білорусі та Росії, загалом він має 17 міст-побратимів та 26 міст-партнерів. Минулого року на День міста їхні представники приїхали до столиці Прикарпаття, щоб привітати городян із врученням Прапора Ради Європи. А 7 травня ще одне польське місто — Люблін — офіційно стане побратимом Івано-Франківська.
«Півтора року тому було підписано меморандум — протокол намірів про співпрацю, — говорить пані Шийчук, — для того, щоб ми спільно могли готувати проекти міжнародної технічної допомоги, щоб з часом ці проекти подавалися на конкурс до Європейської комісії на фінансування. В рівній мірі ці проекти будуть впроваджувати як в місті Івано-Франківську, так і в місті Любліні».
Реалізація проектів буде сприяти малому та середньому підприємництву, охороні природи, подоланню наслідків стихійних лих. Братні зв'язки особливо потрібні в часи соціальних чи природних катаклізмів, прикарпатці змогли вповні відчути підтримку громад із міст-побратимів під час і після руйнівного паводка 23–27 липня 2008 року.
«Коли була повінь за Західній Україні першими відгукнулися наші сусіди-поляки, — згадує Оксана Шийчук. — Зокрема, першими, буквально на другий день, 28-го числа нам зателефонували з уряду міста Ополє, висловили своє співчуття і запитали, що нам потрібно».
Наближаючись до Європи, Івано-Франківськ має багато чому повчитися у побратимів. Не тільки заради прийняття до європейської спільноти, а щоб створити своїм громадянам зручне і безпечне середовище, до якого схочеться повертатися з мандрівок. Всесвітній день міст, що поріднилися, відзначають лише один раз у році, але пам'ятаємо ми про своїх друзів щодня.