28 квітня 2009 року / 10:09
Замісна терапія рятує від епідемії вірусів
Категорія: Медицина, Соціальна сфера
В обласному наркологічному диспансері відбулася розмова за круглим столом на тему замісної підтримувальної терапії при опійній наркоманії. Цінність її полягає в тому, що це дає змогу залежним споживачам ін'єкційних наркотиків відмовитись від вживання нелегальних наркотиків, значно зменшити ризик, пов'язаний з ін'єкціями (ВІЛ, гепатити, інфекції тощо), стабілізувати здоров'я і стати соціально активними.
Науково доведено, що ефективне лікування наркозалежності виступає одним із потужних елементів профілактики розповсюдження ВІЛ/СНІД. Україна, де сповідують сучасні принципи поводження зі споживачами наркотиків, де замість репресивним, перевага надається медичним та психо-соціальним заходам підтримки, епідемію вдається стримувати.
Медики пересвідчилися, що якщо наркоспоживач отримує якісне лікування, то він перестає бути джерелом вірусу. А якщо він не отримує належного лікування — він продовжує створювати снігову кулю епідемічного процесу.
«На жаль, не всі керівники міст України поділяють думку науковців і фахівців щодо впровадження замісної терапії вже в широкому плані, — говорить Валерій Скопич, головний нарколог обласного управління охорони здоров'я. — Якщо раніше це були тільки пілотні проекти і в цілому в Україні було до 200 осіб на замісній терапії, то станом на сьогодні їх є 2 066. Ми маємо на меті поширити цей метод на регіони, в нашій області маємо намір залучити ще три райони — Галицький, Долинський і Калуський, і до кінця року у нас в Івано-Франківську має бути на замісній терапії до 200 споживачів ін'єкційних наркотиків».
Трирічна робота кабінетів замісної терапії в Івано-Франківському обласному наркологічному диспансері дозволила понад третині хворих працювати, всі ВІЛ-інфіковані, які становлять 65 % пацієнтів, отримують спеціалізовану допомогу — загалом це 110 осіб. І лише одиниці мають проблеми кримінального характеру.