21 квітня 2009 року / 12:25
Івано-Франківськ — не Маямі
Категорія: Мистецтво, Суспільство
Керуючись законами «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про планування і забудову територій» та Земельним кодексом України виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради вирішив, що генеральний план міста можна і треба коригувати. У виставковій залі обласної організації Національної спілки художників України відбулася презентація змін до генерального плану за участю міського голови Віктора Анушкевичуса, головного архітектора міста Ігоря Гаркота та інших високопосадовців.
Як виявилося, сьогоднішнє планування і забудова Івано-Франківська мають недоліки з огляду на соціально-економічний розвиток міста. Найголовніші — це відсутність чіткого функціонального зонування території, організації дорожньої вуличної мережі та системи обслуговування населення. Оновлений генеральний план передбачає все це поправити.
«Забудовуються мікрорайони Пасічна, Позитрон, Каскад» — так мовиться у пояснювальній записці, яку розтиражувала усім журналістам прес-служба міськвиконкому. На проектах, які можна було оглянути під час презентації генплану відтворені мрії і бачення архітекторів, що вже втілені в життя і які ще, можливо, збудуться.
«Який стиль і яка забудова зараз ведеться — це вже скажуть наші наступники, — вважає архітектор Зіновій Соколовський. — Не можна сказати, тому що це є перехідний період, це є фактично авангард. Місто — це живий організм і він завжди буде розбудовуватися. Правда, я би сказав, що потрібно трошечки делікатності у цій забудові, щоби це не було таким страшним авангардом, як ми бачимо це на заході».
На кольорових блискучих планшетах, ніби змагаючись наввипередки, хто більше скла, арматури й бетону втисне в історичну забудову, архітектори, мабуть, намагалися переконати, що це дуже гарно. Переконати вдалося не всіх, і переважає враження, що це не оригінальні проекти, а які лише нагадують щось.
«Якщо це все буде так, як воно намальовано, то це взагалі буде супер, — ділиться враженнями відвідувачка презентації змін до генерального плану забудови міста. — До нас, я думаю, будуть приїжджати не тільки з ближнього зарубіжжя, але і з дальнього, і будуть брати приклад з нашої архітектури».
«Зовсім збивають сам дух Івано-Франківська, — оцінює проекти архітекторів інший молодий відвідувач виставки, — але деякі досить кльові, оригінальні. Загалом — то Маямі».
На візуалізації проекту торгово-відпочинкового комлексу, який мав би розміститися на вулицях Дністровській і Старозамковій, бачимо гігантську споруду, яка скоріше нагадує пароплав. Гарне слово «візуалізація», але, на жаль, стосується воно лише того, що над землею. Але ж вулиці старого міста, де зодчий розмістив свою ідею, напевно мають ще археологічні, історичні та культурні підасфальтні шари.
«Очевидно, що це проекти ескізні, які ще будуть підлягати розробці робочих креслень і так далі, — говорить архітектор і художник Ігор Панчишин. — Очевидно, що ці всі ілюстрації до презентації великого генплану, який ще теж буде пророблятися. Архітектура — це дуже глобальна і копітка справа».
При величезній кількості гучних імен архітекторів лише в самому Івано-Франківську дивно, що скляні монстри, які зовсім не притаманні історичній забудові, вже з'явилися недалеко від ратуші, а буяння фантазії малює в уяві ще дивніші споруди, серед яких символ міста взагалі загубиться.
Що відбиватиметься у скляних стінах будівель Івано-Франківська? Чи не поганий смак, бездуховність, байдужість і космополітизм? І навряд чи проблисне там любов градобудівників до рідного міста.