31 березня 2009 року / 12:09
Якісна критика забезпечить оздоровлення літератури
Категорія: Культура
Іван Андрусяк, знаний поет, письменник, перекладач, журналіст і літературний критик, презентував свою другу критичну книжку, яка вийшла у серії «Інша критика» проекту «Інша література».
«Латання німбів» — це збірка літературних критичних статей, що вийшла друком минулого року. За словами Євгена Барана, доцента Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, вона буде цікавою для тих, хто прагне скласти уявлення про сучасний літературний процес в Україні. Книга є доказом того, що літературною критикою в нашій державі починають займатися серйозно.
Іван Андрусяк — наш земляк, але нині мешкає у Києві. Він знаний ще з початку дев'яностих років, коли був учасником відомого далеко за межами Прикарпаття літературного гурту «Нова дегенерація». На його думку, сучасна українська література могла бути значно кращою, та попри все є твори, варті уваги.
«Книжку назвав «Латання німбів» для того, щоби врешті решт не лише поговорити про те, як у нас усе погано, бо й так є дуже багато кому говорити про погане, і не завжди з добрими намірами, — розповідає автор. — Мені здається, що в нас час набагато цікавіше поговорити про те, що в нас є доброго, і як зробити так, щоб оте «добре» не розповзалось, а розросталось».
На презентацію книги у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника зібралися молоді й зрілі читачі, підтримати свого колегу по перу прийшли відомі письменники та літературознавці краю.
«Іван Андрусяк, крім того, що він є чудовим поетом і журналістом, він є і чудовим критиком, який відслідковує літпроцес дуже активно протягом багатьох років, — говорить Євген Баран. — Він виступає з критичними публікаціями в багатьох журналах і газетах».
Проект «Інша література» розпочав діяльність у 2006 році, з нього виросла «Інша проза», яка об'єднала в собі «Іншу есеїстику», «Іншу критику» і невдовзі розпочне «Іншу поезію». Куратором серії «Інша проза» є Степан Процюк, контроверсійний письменник і поет. Він намагається задати українській літературі «інший», якісніший творчий рівень. Критичні тексти Івана Андрусяка виконують ці вимоги.
«Я думаю, що він як критик ще занадто м'який, занадто дипломатичний, — жартує Степан Процюк. — Іван загалом в літературі є безкомпромісною людиною, і те, що нас об'єднує — це його дуже прохолодне ставлення до попсової літератури».
Що би не казали про якість українських критичних творів чи старанність наших критиків, «Інша критика» дозволяє з надією поглянути на цю складну і вже практично наукову галузь літератури. А з допомогою кращої критики читачі зможуть вибирати і кращу літературу.