30 березня 2009 року / 11:18
Знову вівчар пожене отару плаєм
Категорія: Економіка, Екологія
З кожним роком на карпатських полонинах стає менше овець. Зараз держава практично не дотує вівчарство, тому господарям невигідно тримати кучерявих тварин. Керівництво Верховинського району вирішило відродити цю галузь. Американські інвестори готові вкласти у справу 250 мільйонів гривень.
Вівчар Іван Миколайович, у минулому ветеринар, улюбленою роботою займається 8 років. Проте сьогодні вівчарство — справа неприбуткова. Один вгодований баранчик на базарі коштує щонайбільше 300 гривень.
«Якщо буде достойна ціна на продукцію, тоді можна працювати, — переконаний господар. — Вівця повинна коштувати зараз 700–800 гривень, а ягнятко, молодняк — 300 гривень, не менше. Сир — теж, ви порахуйте, який дорогий сир в магазині, а в нас кілограм сира коштує 30 гривень».
Ще півстоліття тому овечка була у кожному гуцульському обійсті. Вона годувала і одягала горян. У 80-их роках минулого століття у Верховинському районі розводили до 100 тисяч овець, сьогодні їх нараховують ледве 7 тисяч. Не зникли кудлаті тваринки з карпатських полонин лише завдяки туристам.
За словами Михайла Нечая, виконувача обов'язків заступника голови Верховинської районної держадміністрації, мандрівникам смакує баранина, вони охоче купують вироби із овечої вовни і шкіри.
Особливо цікавить іноземців овече молоко, сир і сметана. Це екологічно чисті продукти, низькокалорійні і навіть лікувальні. В Україні поки що ці якості не цінують, тому вівчарство на Верховинщині взялися відродити американські інвестори.
На початок вони вкладуть у цю справу 150 мільйонів гривень. Доглядати за тваринами будуть верховинці, які зголосяться взяти участь у проекті. Кожній родині на закупівлю і відгодівлю щонайменше 50-ти овечок виділять 120 тисяч гривень.
Таким чином верховинська влада розраховує лише за один рік збільшити поголів'я овець до 10 тисяч. Для участі в проекті вже зареєструвалося 370 родин. Перевагу надаватимуть багатодітним сім'ям.
Найближчим часом на території району американці планують збудувати міні-заводи з переробки овечої продукції. 40 % товару обіцяють реалізовувати в Україні, решту — в Америці.