26 лютого 2009 року / 12:47
Обурення діями банків наростає
Категорія: Суспільство
Іванофранківці вийшли на вулиці міста, щоб висловити своє обурення діями банків. Вони зібралися на одній із центральних площ Івано-Франківська, де вимагали від франківських банкірів приєднатися до меморандуму, який недавно окремі фінансові установи підписали з місцевою владою.
Одними з перших своє обурення на всю Україну висловили перевізники. Вони долучилися і до івано-франківського мітингу проти політики банків. Водії розповідають, що більшість вантажівок їм довелося взяти у кредит, адже вартість їхня досить висока. Тепер складно розрахуватися з банками, бо за останній час скоротилися обсяги перевезень, а відсоткові ставки зростають з дня на день.
У автопарку Ігоря Сем'янчука є 10 вантажівок, більшість з яких придбано в кредит. Перевізник працює на території області, здійснює міжнародні рейси. Він розповідає, що вже немало грошей віддав, аби поставити свій бізнес на ноги. А зараз держава та банки зводять нанівець усі його старання. І в області він не один.
«Держава на сьогодні не повернула мені більше 300 тисяч ПДВ, — скаржиться пан Сем'янчук. — Це кошти, які я би міг мати в обігових. Банк тисне на підняття відсотків — ці люди поїхали за своїми інтересами в мої кишені, вони порожні. В мене вони не зможуть нічого взяти».
Івано-франківський мітинг зібрав і тих людей, які не мають бізнесу, але взяли валютні кредити. Їм також доводиться нелегко, розповідають організатори акції. Такими протестами громада просить банків не доводити своїх клієнтів до кредитного рабства, а як перший крок компромісу пропонують підписати меморандум з обласною владою.
«В нашій області, напевне, вперше в Україні вдалося добитися підписання меморандуму взаєморозуміння між позичальниками, простими громадянами та банками, в якому чітко розписано, що банки, поки не буде врегульована проблема на законодавчому рівні, не будуть вживати жорстких дій», — розповідає один з організаторів акції протесту Юрій Соловей.
Цим документом банки фактично беруть на себе зобов'язання не піднімати відсоткові ставки та старатися надавати кредитні канікули. Організатори мітингу підготували вимоги і до Нацбанку, де просять його зобов'язати кредиторів продавати валюту за офіційним курсом. Крім того, за їхніми словами, сьогодні вже є домовленість з Державним комітетом України з питань розвитку підприємництва, який має ініціювати це питання на міністерському рівні.