25 лютого 2009 року / 10:03
Нові закони створюють безвихідь
Категорія: Економіка, Соціальна сфера, Суспільство
Українських селян приголомшили новим антикризовим законом. Тепер їм майже неможливо зареєструватися безробітними в центрі зайнятості. Уряд та парламент зарахував їх до числа тих, хто має постійну і основну роботу. За прийнятими поправками усіх членів особистих селянських господарств віднесено до категорії зайнятого населення.
Отже громадяни, які проживають у селі і мають земельні наділи розміром понад 25 соток у селі та 15 — у селищі стають… директорами особистих селянських господарств, а члени їхніх сімей — підлеглими. Таким чином держава подолала безробіття в країні — нині, згідно із законом, безробітних в українському селі немає.
Анна Печук, жителька села Чортівці на Городенківщині, приходить у рідний дитсадок тепер за звичкою. Посаду вихователя, на якій вона працювала кілька років, скоротили через кризу. І на біржу праці не прийняли, адже у неї є 40 соток землі і, за рішенням народних депутатів, це її основне місце роботи.
«Ми, на жаль, опинилися ніде, — говорить у відчаї жінка. — На ці 40 соток городу ми повинні прожити, прогодувати двох дітей, відправити у школу, одягти. Чоловік не працює ніде, і я опинилася без роботи — у нас така криза».
Розпач охопив практично кожну селянську родину. Годі прогодувати сім'ю лише з городу, кажуть люди. Хоч урожай вдалося зібрати, продати його тепер неможливо. Закінчується зима, і веснувати нема чим — немає за що купити ні пального, ні добрив.
«Ми би хотіли, аби депутати пішли на наше місце і подивилися, як би вони прожили», — говорить селянка з Чортівець.
Найбільше страждають від нововведень депутатів аграрні райони Івано-Франківщини. У Городенківський центр зайнятості за останніх два місяці, відколи діють поправки, зареєстрували лише 8 безробітних. Іншим масово відмовляють.
Василь Ємчук, голова Городенківської районної держадміністрації наголошує, що люди, які тепер не можуть зареєструватися безробітними, протягом життя сплачували внески у фонд безробіття. Що гірше — сім'ї з дітьми не можуть отримувати допомогу як малозабезпечені.
В районному центрі зайнятості лише розводять руками. Тепер, щоб зарахувати людину до категорії безробітних, треба подати довідку про те, що вона не є членом особистого селянського господарства. Єдина надія — на нові зміни до закону, яких чекають з дня на день.
Галина Левко, заступник директора Городенківського районного центру зайнятості, зазначає, що вже розроблено законопроект, за яким місцем роботи буде вважатися та посада, на якій особа пропрацювала останні шість місяців. Місцева влада звернулася до Верховної Ради України, Кабінету міністрів та Президента з проханням якнайшвидше переглянути злощасний закон.