24 лютого 2009 року / 15:35
Складній хворобі просто запобігти
Категорія: Медицина
Інсульт — найважче з усіх судинно-мозкових захворювань, які асоціюються з високою інвалідизацією та смертністю. З тих осіб, що залишились живими, лише 10 % повертаються до праці, решта потребують сторонньої допомоги, мають мовні порушення чи депресію.
Інсульт завжди розвивається інтенсивно, проявляється зміною рухів кінцівок, порушенням чутливості у них, утрудненнями мови, вадами зору, запамороченнями. Перелік ніби й невеликий, та ці симптоми повинні тривожити тому, що хворий не відчуває болю, який спонукав би звернутися до лікарів.
Галина Чмир, головний невролог обласного управління охорони здоров'я, попереджає, що така симптоматика найчастіше відповідає початку інсульту.
«Інсульт — хвороба похилого віку, — стверджує вона. — Кількість інсультів у кожному десятиріччі, починаючи з 50 років, подвоюється. Найбільша кількість інсультів — і в нас, і в усьому світі — у людей після 80–90 років».
Проте, зазначає пані Чмир, інсультом хворіють і молоді люди. Найчастіше його провокують вади серця, нелікована артеріальна гіпертензія. Щоб запобігти хворобі треба дотримуватися надзвичайно простих правил життя.
Активний спосіб життя ефективно зміцнює нашу кровоносну систему. Але активність не повинна обмежуватися кабінетами. Біганина сходами і коридорами впливає на наш організм не так животворно, як прогулянки на свіжому повітрі чи робота в саду.
Харчування теж важливо контролювати. Аналіз крові на холестерин дозволить вам зрозуміти, можна насолоджуватися смаженим і масним, чи варто посмакувати салатами. Розумними і ефективними дієтами Галина Чмир називає християнські пости.
«Якщо би дотримуватися посту хоча б тоді, коли заведено канонами християнства, це була б чудесна профілактика інсульту», — переконує лікар.